חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

איך מזהים הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הגננת מדווחת שהילד תזזיתי ובחוסר שקט תמידי, הוא קופץ ממשימה למשימה, לא מצליח להתמקד ומפריע לחברים. בבית הילד לא נח לרגע, בחדרו שורר בלגן אטומי, הוא חייב טלוויזיה ברקע ומוסיקה תוך כדי שהוא בכלל משחק במחשב אבל עובר בין מסכים ולכל זה נלוות התפרצויות המעידות על תסכול רב. החשש טבעי – אולי הילד סובל מהפרעות קשב וריכוז? 
איך מזהים קשב וריכוז

על פי נתונים של משרד הבריאות, כ-5-10% מכלל ילדי בית הספר בגילאי 12 שנים סובלים מהפרעות קשב וריכוז והתופעה גבוהה פי שלושה בבנים מאשר בבנות. לרוב נהוג להבדיל בין בעיות קשב וריכוז להפרעות קשב וריכוז לעומת בעיות שקשורות להיפראקטיביות להפרעה משולבת של הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות - תזזיתיות. 

קופון הנחה ריכוזית

שימו לב – הפרעת קשב וריכוז בדרך
הסימפטומים לתופעה מגוונים ומשתנים ככל שהילד גדל, אך כמובן שיש חשיבות לאבחון בגיל צעיר על מנת להעניק לילדים את הכלים הדרושים להצלחה בכל תחומי החיים. מהם הסימפטומים הנפוצים בקבוצות הגיל השונות שאמורות להדליק לכם נורות אזהרה?
בקרב פעוטות ניתן להבחין בסימפטומים של ADHD הנוגעים בעיקר לפעלתנות פיזית מוגברת ותזזיתיות. ילדים שנוטים להתרוצץ, לקפוץ, מתקשים להתרכז או להקשיב למשל בשעת ריכוז בגן או בפעילות חברתית כלשהי. הם מדברים בלי הפסקה וההתנהגות שלהם נתפסת מאוד אינטנסיבית (הילד תזזיתי ומרבה להתפתל, לזוז בחוסר נוחות, להשתמש בתנועות ידיים דומיננטיות) ולעיתים הוא גם סובל מעצבנות ומגיב בכעס לסיטואציות שלא אמורות להכעיס אותו. 
על מנת לעדן התנהגויות אלה ולהקנות לו מסגרת תומכת חשוב לתגמל על התנהגויות חיוביות, לאתר פעילויות שמרגיעות את הפעוט בין אם זו מוסיקה מרגיעה או פעילות גופנית שתאפשר לו לפרוק אנרגיות ולתעל אותן למקומות חיוביים, כמו במהלך משחקי ספורט. 
אצל ילדים גדולים יותר אפשר להבחין בהתנהגות מרושלת כמו נטייה לאבד דברים ואי יכולת לבצע הוראות וקושי בביצוע משימות לימודיות. הילד זז הרבה, תזזיתי, מדבר בשיעורים ומפריע למורים, מפגין חוסר תשומת לב לפרטים – למשל, עונה על שאלה במבחן אבל לא באמת קורא את השאלה ומפספס פרטים חשובים בדרך. דעתו מוסחת בקלות על ידי רעשי רקע וגירויים שונים בסביבה הלימודית ובכלל. 

קופון הנחה ריכוזית

האבחון קובע – הטיפול משמעותי
בגילאים אלה כבר ניתן לשלוח לאבחון כמו מבחן TOVA על מנת לבחון אם מדובר בהפרעה שקשורה לבעיות קשב וריכוז ולספק טיפול הולם. מבחן זה הינו מבחן המבוסס על פלטפורמה ממוחשבת אשר מטרתה לבדוק את מהירות התגובה וכן שיטתיות ועקביות. הנתונים מושווים למדגם נורמטיבי לפי קבוצת מין וגיל וכך ניתן להסיק את המסקנות אם מדובר בהפרעות קשב וריכוז והאם אלה משולבות גם בהיפראקטיביות. 

לאחר קבלת התוצאות ואם אלה היו תוצאות חיוביות והילד אכן סובל מהפרעות קשב וריכוז, כדאי לאמץ תוכנית פעולה ולהחליט עם יועצים ומלווים למיניהם מה לעשות על מנת לאפשר לילד שגרה מטיבה. 
יש חשיבות רבה לנוכחות ולמעורבות של הורים בתהליך הטיפול. לדוגמא: הקפדה על שגרה וחזרתיות הוכחה במחקרים כיעילה במיוחד, כשהילד מבצע את המשימות הנדרשות ממנו כל יום, יום אחר יום, בין אם זה סידור הילקוט או ניהול סדר יום ידוע מראש הוא מצליח לעמוד במשימות ולשמור על מיקוד. להרגלים התזונתיים יש השפעה חשובה על ההתפתחות הקוגניטיבית וכדאי למנוע מהילד צריכה של מזונות מעובדים, שומנים, סוכרים וכדומה ולהרבות בצריכה של מזונות עשירים במינרלים וויטמינים, ירקות, סיבים תזונתיים, השלמה של פורמולת צמחים שהוכחה מחקרית ביעילות שלה בקרב ילדים. 

כדאי גם לבחור פעילות גופנית שהילד יאהב ויוכל להתמיד בו והיא גם תסייע לו לפתח מיומנויות וכישורים של עמידה ביעדים, בלוחות זמנים וניהול עצמי בתחומים אחרים כמו למשל, בלימודים. קבוצות תמיכה והקניית מיומנויות תקשורת יוכלו לעזור בפיתוח אינטראקציה חיובית עם קבוצת השווים.

קופון הנחה ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד