חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

ריטלין זה לא הכל

אחרי הרהורים ותהיות, המלצות והתחבטויות – ניגשתם לאבחון קשב וריכוז. האבחון הראה תוצאה חד משמעית והופניתם לטיפול בהפרעת קשב וריכוז שכלל בעיקר נטילת ריטלין.
הריטלין הינו כדור המשפיע על הכימיה במוח ובמערכת העצבים באופן התורם לשליטה על סממנים של הפרעות קשב וריכוז. כיום ניתן כדור הריטלין כטיפול בהפרעת קשב וריכוז ובהיפראקטיביות. הריטלין אמנם משפיע על סממני הפרעת הקשב והריכוז, אך הוא אינו פתרון שלם לקשיים הרבים שחווה האדם בעל הפרעת הקשב.
טיפול בהפרעת קשב וריכוז מצריך הרבה יותר מאשר רק ריטלין. מאמר זה בא להציג עובדה פשוטה: טיפול הכולל ריטלין בלבד נוגע לסימפטומים ספציפיים ומתעלמים מסימפטומים רגשיים או התנהגותיים אחרים. כאשר מתחילים טיפול בריטלין כדרך להתמודד עם הפרעת קשב, חשוב להשלים את הטיפול התרופתי באמצעים נוספים.

שיטת אלבאום מציעה התייחסות כוללנית שהיא מעבר לריטלין:

1. תנו ריטלין וזכרו להסביר למה
פעמים רבות אנו נתקלים בילדים שלוקחים ריטלין מבלי לדעת מדוע הם נוטלים אותו, מהי ההשפעה שלו וכיצד הוא עוזר להם. כמו כן ישנם ילדים רבים המקשרים בין נטילת כדור לבין תרופה למחלה. בקרב תלמידים כאלה עולה השאלה: האם אני חולה? במה אני חולה? תלמידים אלה אינם מרגישים חולים ולכן באופן מודע או לא מודע הם מסיקים שכנראה הם "חולים בראש" או "לא חושבים טוב", וכך מתערער הדימוי העצמי שלהם. על כן, חשוב להסביר לילד – בהתאם לגילו - את מטרת הכדור ואת תרומתו לתפקוד היום-יומי.

ריטלין

2. מנעו שימוש בריטלין כתירוץ
תופעה רווחת אצל ילדים הנוטלים ריטלין היא זריקת האחריות האישית על הכדור כאחראי על כל מעשה. ילדים ששכחו לקחת את התרופה בבוקר אומרים למורה "היום אני בלי כדור" כהסבר לכל התנהגות בלתי מקובלת ותלמידים שלא הכינו שיעורי בית אומרים: "אני לא לוקח ריטלין אחר הצהריים ולכן לא הכנתי שיעורים". כאשר נותנים לילד ריטלין, חשוב להבהיר את נושא האחריות של הילד למעשיו - עם הכדור ובלעדיו. אי נטילת כדור אינו פותר מעונש.
יש תלמידים המשתמשים בהפסקת הכדור כתירוץ. אך ישנם תלמידים שבאמת ובתמים מאמינים שבלי ריטלין הם לא מסוגלים ליהנות מסיפור שמקריאה המורה, לשבת בשיחה רגועה, להתמיד בשיעורי הבית וכיוצא בזה. הריטלין אמנם עוזר לקשב ולריכוז – אך חשוב לחזק את הילדים כעצמאיים, כחזקים וכבעלי מסוגלות גבוהה, כדי שלא יתלו את כל עתידם בנטילת תרופה.

3. החליטו אם לספר על נטילת התרופה
הריטלין היום הוא פתרון פופולרי, אך בכל זאת הורים רבים מסתירים את נטילת הכדור מחברים וממשפחה. מה המסר העובר לילד ב"סוד" שכזה? הילד לא מבין למה אסור לספר ומה כל כך רע בריטלין שאסור לספר עליו. הורים צריכים לחשוב מה יותר חשוב: הסטיגמה שעלולה אולי להיווצר אם ייוודע דבר הריטלין בחברה או הדימוי העצמי של הילד שנאלץ להסתיר את התרופה מסביבתו הקרובה.

4. העניקו תמיכה לימודית במקביל לנטילת הריטלין
ריטלין הינו כדור העוזר לאיזון הכימיה במוח. בזכות האיזון הזה, נהנה הילד מקשב וריכוז רבים יותר, ופחות היפראקטיביות ואימפולסיביות. כך, הילד מתפנה ללמידה בשעות שבהן הוא בהשפעת הריטלין. עם זאת, ישנם מקרים רבים שבהם הפרעת הקשב מלווה בלקויות למידה. במקרים כאלו נטילת הכדור אינה מספיקה ויש צורך בקבלת תמיכה כגון הוראה מתקנת, הקלות וכדומה.
פעמים רבות, ילדים המתחילים ליטול כדור לטיפול בבעיית הקשב כבר צברו פער לימודי מכיוון שלא היו פנויים ללמידה בטרם התחילו את הטיפול. ילדים אלה חכמים מאוד, אבל הפער בין מנת המשכל לבין היכולות האקדמיות מוביל להישגים נמוכים, לתפיסות שגויות מצד המורים ולתסכול רב מצד הילדים עצמם.
ללא תיווך, הנחיה ותמיכה לימודית הילדים חווים את עצמם כנכשלים וכלא-יוצלחים. ילדים אלה בוחרים להימנע ולהתרחק מפעילות לימודית, מתוך החשש שלהם מפני כישלונות.

5. טיפול בשיטת אלבאום במקביל לנטילת ריטלין
מטפלים בשיטת אלבאום מעניקים למטופל זווית ראייה נוספת של הכוחות הקיימים בו, החולשות שלו, דפוסי החשיבה וההתנהלות האישית מול האתגרים השונים. בד בבד, המטופל מקבל כלים המאפשרים לו דרכי התמודדות נוספות מול האתגרים, חיזוק כוח הרצון, איפוק, הרפיה, שימוש בכוח פיזי כבסיס להתמודדות מול אתגר רגשי, דיבור פנימי ועוד.
אבחון בשיטת אלבאום מצביע לעתים על  קשיים סנסו-מוטוריים הפוגמים באיכות התפקוד היום-יומי ומחמירים את קשיי הריכוז. במהלך הטיפול אנו פועלים לשיפור הקשיים האלה, במקביל לחיזוק הדימוי האישי. בכך אנחנו מאפשרים למטופל לראות את עצמו כאדם בעל יכולות רבות ולא רק כ"בעל הפרעת קשב וריכוז". כשמטופל מפסיק לראות את הקושי ככל מהותו האישית – הוא מתמלא מוטיבציה בכל תחומי החיים.

מאת: הנהלת אתר העמותה לקידום ופיתוח שיטת אלבאום


 

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד