חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

הפרעות קשב וריכוז – הגזמה בכמות האבחנות

על פי חשדות של מומחים רבים, ועל פי מידע מדעי שנאסף על ידי חוקרים באוניברסיטאות שונות, מדווח הסיינס דיילי שניתן להבחין שתופעה של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות מאובחנת בצורה מוגזמת ומופרזת.
מחקרים הצביעו על כך שפסיכולוגים ופסיכיאטרים של ילדים ובוגרים, נוטים לתת איבחון המבוסס על תחושות בטן והשערות, יותר מאשר להיצמד לאבחונים המתבססים על קריטריונים קבועים ומוכרים. בנים במיוחד, באופן ניכר, מאובחנים בצורה שגויה בהשוואה לבנות.

אלה התוצאות היותר משמעותיות ממחקר שנערך על ידי פרופסור דר' סילביה שנידר, פרופסור דר' יורגן מרגרף ודר' קתרין ברוכמולר, כפי שפורסם במגזין הרפואה של ייעוץ ופסיכולוגיה קלינית.

קופון הנחה ריכוזית

יש לו הפרעות קשב וריכוז, לה אין הפרעות קשב וריכוז!
הסיינס דיילי מדווח על כך שהחוקרים תחקרו באמצעות שאלונים 1,000 פסיכולוגים ופסיכיאטרים המטפלים בילדים ובבוגרים, ברחבי גרמניה. 473 מהם השתתפו במחקר. אלה קיבלו אחד מתוך 4 סוגי תיקים מומצאים של מטופלים, והתבקשו לתת דיאגנוזה והמלצות לטיפול. ב - 3 מתוך 4 התיקים, הסימפטומים והנסיבות שתוארו אינן עומדות באיבחון של הפרעות קשב וריכוז.
בפועל, רק אחד מתוך כל ארבעת המקרים עומד בקריטריונים לאבחון תקין של הפרעות קשב וריכוז. בנוסף, מין המטופל נרשם בתיק ונבדק כמשתנה במחקר, מה שהכפיל את כמות התיקים ל - 8 (לכל תיק ניתן לבדוק שני מינים - זכר ונקבה). כתוצאה, כאשר נבדק תיק זהה אצל מטופל זכר אל מול תיק זהה אצל מטופלת נקבה, ההבדל היה ניכר: לבנים אובחנו הפרעות ואילו לבנות לא.מין זכר כקריטריון בולט לעין שיוצר את ההבדל.

נדמה כי לא מעט מטפלים פסיכו תרפים של ילדים ובוגרים, ממשיכים בדיאגנוסטות השערתיות על בסיס ניסיון העבר שלהם ומקרים מוכרים מן הספרות המקצועית, ללא בדיקה של המצב בשטח. כאשר הנבדק הוא זכר, ומראה סימפטומים כמו חוסר מנוחה מוטורית, חוסר ריכוז ואימפולסיביות. בהקשר למגדר של המטופל, הסימפטומים הללו מובילים לאבחנות שונות. בן עם סימפטומים כאלה, אפילו אם הוא לא ממלא את כל הקריטריונים הדרושים לדיאגנוזה שכזאת, מאובחן כסובל מהפרעות קשב וריכוז, כאשר בת עם סימפטומים זהים, לא תקבל אבחנה זהה. גם מגדר המטפל משחק תפקיד חשוב בדיאגנוזה: מטפלים זכרים מעניקים בצורה ניכרת בתדירות גבוהה יותר דיאגנוזה להפרעות קשב וריכוז, יותר מאשר השותפות שלהם למקצוע.

אינפלציה בדיאגנוזות, מתן תרופות ומינונים.
בעשורים האחרונים, הדיאגנוזה של הפרעות קשב וריכוז הפכה כה נפוצה עד לרמה של אינפלציה. בין השנים 1989 ו - 2001, מספר הדיאגנוזות בקליניקות הגרמניות גדל ב 381 אחוזים. עלויות הטיפול בתרופות להפרעות קשב וריכוז, כמו במשפר הביצועים "מתילפנידיט", גדלו פי 9, בין השנים 1993 ל 2003. חברות הביטוח הגרמניות מדווחות כי יש גידול של 30% במתן מרשם ל"מתילפנידיט" (ריטלין) למבוטחים שלהם בגילאים 6 עד 18. במקביל, המינון היומי של אלה, גדל ב 10 אחוזים בממוצע.

חסך מעורר תדהמה במחקר.
למרות העניין הרחב של הציבור, רק מעט מחקרים אמפירים נוגעים לנושאים אלו. בעוד שבשנות ה- 70 וה- 80, הייתה עליה מסוימת במחקרים שבדקו את התדירות והסיבות לאיבחון שגוי של הפרעות אלה, המחקר הנוכחי בנושא כמעט ולא מתעסק בתופעה. המחקר הנוכחי מראה כי בכדי להימנע מאבחון מופרז ופזיז של הפרעות קשב וריכוז, וטיפול מוקדם, חשוב שמטפלים לא יסתמכו רק על האינטואיציה שלהם ותחושות הבטן. במקום, יש להיצמד לחלוטין ובצורה חד משמעית לקריטריוני דיאגנוזה מוגדרים ומוכרים לאבחון הפרעות קשב וריכוז כגון מבחן TOVA ואחרים ורק אז להחליט אם יש צורך בטיפול ואיזה טיפול.

הכתבה מתורגמת מאתר סיינס דיילי

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד