חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

הפרעות קשב וריכוז: האם ניתן לקרוא לזה מגיפה?

התקופה בה אנו חיים זכתה כבר לכינוי "דור הריטלין" על ידי לא מעט אנשים. ואכן, דומה כי תרופה זו, המיועדת לטפל בהפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות ונרקולפסיה, ניתנת בשיעור גבוה במיוחד. אבל האם ההיסטריה מוצדקת? האם באמת כל כך הרבה תלמידים זקוקים לתרופה זו? התשובה לכך מורכבת יותר מכפי שחשבתם.

 

 

הבעיה: אבחון יתר
על פי הערכות המומחים, כ-6-8% מבין הילדים בעולם המערבי סובלים מהפרעת קשב וריכוז, כאשר מחקרים מצביעים על כך שבבגרותם הבעיה לא תיעלם – להיפך, היא רק עלולה להחמיר. אבל, וזה אבל גדול מאד, עובדות אחרות מראות שאחוז משמעותי פי כמה של ילדים מאובחן כסובל מהמחלה ומופנה לקבלת טיפול תרופתי, בדמות ריטלין, קונצרטה ותרופות אחרות המוגדרות כסטימולנטים.

 

בארצות הברית, למשל, מצביעים נתוני המרכז לבקרה ומניעה של מחלות (CDC) על כ-15% מתלמידי התיכון המאובחנים כסובלים מההפרעה.

 

מספר הילדים שנוטלים תרופות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז עלה אף יותר: מ-600,000 ב-1990 עד ל-3.6 מיליון, נכון לנתונים שפורסמו בשלהי 2013. בישראל, מחקרים שבוצעו על ידי קופות החולים וועדת המחקר של הכנסת מצביעים על כך שבאזורים שונים בישראל אחוז התלמידים הנוטלים ריטלין עולה על 20% - פי ארבעה או חמישה מההערכות לגבי שכיחות התופעה – בעוד שיותר מ-40% מהתלמידים מתויגים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

מספרים אלה, החריגים הן ביחס להערכות המומחים בנוגע למספר הסובלים מהבעיה והן ביחס לשנים עברו, מעלים לא מעט שאלות. במיוחד על רקע תסמינים אפשריים של התרופות האלה, אשר פועלות באופן ישיר על המוח: התמכרות, דיכאונות, הפרעות אכילה, פסיכוזה, הזיות ואפילו מחשבות על התאבדות.

 

 

קופון הנחה ריכוזית


שורה ארוכה של אשמים אפשריים
האם באמת הפרעות קשב וריכוז הפכו לכה נפוצות, עד שניתן לכנות אותן "מחלה" של ממש? לא בטוח כלל, שעה שיש לא מעט משתנים שעלולים להסביר את הנתונים שהובאו מעלה. ראשית, מדובר על הלחץ הגדול שמערכת החינוך עצמה מפעילה על ההורים להפנות את התלמידים לאבחונים שונים הנוגעים לבעיה: חוסר הצלחה של הילד בלימודים, או אפילו הפרעה של הילד למורים המלמדים, נתפסים, לעיתים באופן שגוי, כסממנים של הבעיה.

 

גישה אחרת מתבוננת על אבחון היתר הזה כהיבט של מאפיין אחר, והוא התפיסה שבתי הספר הפכו למעין "בתי חרושת לציונים", שמעניקים לציונים חשיבות מכרעת יותר מהקניית ערכים לתלמיד ומחינוכו. גם האבחון עצמו נעשה כיום על ידי לא מעט גורמים שאינם מקצועיים, אשר מציאת הבעיה והמלצה על טיפול תרופתי הם הפתרון הקל ביותר, ולפעמים גם המשתלם ביותר, בעבורם.

 

סיבה נוספת נוגעת ליצרניות התרופות האלה, אשר מזה כשני עשורים נוקטות בשלל טקטיקות לקידום התרופות בקרב רופאים, מורים והורים כאחד, במטרה לגרוף רווחי עתק. על פי המתנגדים לתרופות, אותה הגברת מודעות לגבי הפרעות קשב וריכוז בעת הנוכחית, לכאורה, כוללת בתוכה גם לא מעט מידע שגוי ומעוות, שעלול להשפיע על התפיסה הרווחת בחברה. כך, למשל, רופאים אשר חברות התרופות עצמן משלמות להן כדי להפיק מאמר "מדעי", כביכול, המבליט את השפעות התרופות החיוביות ואינו מתייחס לתופעות הלוואי.

 

אז מה ניתן לעשות?
המאמר הנוכחי לא בא להציע שהפרעות קשב וריכוז הן בעיה מומצאת, או הונאה של ממש – למרות שיש מומחים בעולם שטוענים גם זאת. עמדה מקובלת יותר גורסת שפשוט צריך להיות זהירים הרבה יותר, הן באבחון הבעיה והן במציאת הפתרונות לה. במובן הזה, יש הסבורים שמערכת החינוך עצמה אינה צריכה להיות זו שמפנה תלמידים לאבחוני הפרעות קשב וריכוז, ובטח שלא להתנות קבלת הקלות או התאמות שונות בביצוע הבדיקות האלה. אין לשכוח כי ייתכן כאן מצב של ניגוד אינטרסים, שעה שבתי הספר עלולים לפעול מתוך רצון להקל על עבודת הצוות המקצועי שלו, ולאפשר תוצאות "מיידיות" שמעלות את קרנו של בית הספר – אפילו על חשבון בריאות התלמידים עצמם.

 

ההורים עצמם צריכים להיות ערים למצבו של הילד, ולהבחין בתסמינים אפשריים של הפרעות קשב וריכוז, דוגמת התעייפות במהלך כתיבה, קושי להתמקדות בגירוי בודד או חוסר יכולת לבצע מספר משימות בו זמנית. את צורת האבחון עצמה יש להתאים למאפיינים של התלמיד, כאשר ההורים עצמם צריכים לשאול את עצמם, גם בהתגלה הבעיה, מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד איתה – אין לשכוח שישנם לא מעט פתרונות אפשריים אחרים, שאינם עונים לשם "ריטלין", כגון שימוש בצמחי מרפא סיניים, תוספי תזונה על בסיס טבעי ועוד.

 

על ההורים להקפיד על כנות עם הילד, סובלנות כלפיו ושמירה ככל האפשר על שגרת החיים שלו. כמו כן, ישנם כיום אלטרנטיבות לילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז כמו ריכוזית ריכוזית נבחנה על ידי ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ונמצאה כמשפרת תוצאות מבחן טובה לאבחון הפרעות קשב  והינה נטולת תופעות לוואי כך שביכולתה לסייע לילד מבלי החשש שנלווה לתרופות דוגמת ריטלין או קונצרטה.

ריכוזית- תוסף תזונה ממיצוי צמחים, נבחנה קלינית על ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ונמצאה במשפרת תוצאות מבחן  TOVA - לפרטים לחצו כאן.

קופון הנחה ריכוזית

כפתור הורים ממליצים


יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד