חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

עישון בהריון - גורם אפשרי ל- ADHD

 מתוך האתר של משרד הבריאות האמריקאי לבקרה ולמניעת מחלות- Centers of Disease Control and Prevention

 

בשנים האחרונות, הנושא של הפרעות קשב וריכוז (ADHD) עלה לכותרות אינספור פעמים. אחד הדיונים החשובים ביותר ביחס לכך נוגע לגורמים הספציפיים שעלולים להביא להפרעה, נושא עליו יש לא מעט מחלוקות. על רקע נתונים שונים מהעולם לגבי שכיחות הבעיה

עישון בהריון

 בגילאים מוקדמים - דוגמת העובדה שאחד מבין עשרה ילדים אמריקאיים בגילאי 4-17 סובל מ-ADHD - עולות שאלות רבות על גורמי הסיכון האפשריים. שאלה מרכזית המעסיקה גורמים דוגמת המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC) נוגעת לקשר שקיים, לכאורה או שלא, בין עישון בהריון לבין הפרעות קשב וריכוז אצל הילדים.

 

נקודת המוצא: הקשר קיים, אך לא ידוע במלואו
בשנת 2014, יובל שנים לאחר דו''ח המנתח הכללי הראשון לגבי סיכוני העישון, עברו חוקרי ה-CDC על ממצאים שקישרו בין עישון של ההורים לבין הפרעות נוירו-התנהגותיות מוגדרות בקרב ילדים, לרבות ADHD, ODD, הפרעות התנהגות, הפרעות חרדה, דיכאון, סכיזופרניה ועוד. הממצאים הצביעו על קשר בין חשיפת ההורה לעישון לבין הפרעות התנהגותיות משובשות בקרב ילדים, גם אם מהות הקשר עדיין לא ידועה בכל מאת האחוזים. בנוסף, מחקרים שעוסקים בקשר הזה מצומצמים ואינם חד משמעיים, כך שיש בכל אופן צורך במחקרים נוספים.
בהקשר הזה, יש לציין מחקר שנערך באוסטרליה לפני מספר שנים, במהלכו נסקרו התיקים הרפואיים של כ-13,000 ילדים ומבוגרים שנטלו תרופות לטיפול ב-ADHD. החוקרים השוו את הנבדקים האלה לכ-30,000 ילדים ללא ADHD, במטרה לאתר הבדלים סביבתיים. הממצאים הצביעו על כך שעישון של האם במהלך ההריון, כמו גם גורמים אחרים, הגדילו את הסיכון שהילדים יסבלו מ-ADHD. גם כאן, מסייגים החוקרים וטוענים כי הסיבה הספציפית לכך לא ברורה לגמרי, כאשר הסבר אפשרי הוא שינויים כימיים שחלים בעובר עם החשיפה הכרונית לעישון.

 

ההמלצה הברורה: להימנע מעישון
ממצאים מגוונים מצביעים על השלכות שליליות נוספות של העישון, לא רק עבור ההורה אלא גם עבור התינוק. רעלנים הנמצאים בטבק, בהקשר הזה, הם בעלי השפעה שלילית על תוצאות ההריון והתפתחות התינוק: למשל, לידה מוקדמת שעלולה להביא למוות לעובר, לנכות ולמחלות.
עקב הסיכונים הגדולים של עישון לפני או במהלך ההריון, יש חשיבות גדולה לכך שנשים יימנעו מעישון במהלך שנות הפוריות: זאת, כאמור, על רקע העובדה שהקשר בין עישון בהריון בין להפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים, גם אם אינו ברור לחלוטין, ככל הנראה קיים. נשים אלה יכולות להיעזר בגורמים רפואיים או מקצועיים לקבלת סיוע, בין השאר בצורה של תרופות, מוצרים או סדנאות להפסקת עישון. למרות שהפסקת העישון עלולה להיות קשה, זו הדרך הטובה ביותר לאישה ההרה להגן על עצמה ועל תינוקה.

 -

 ריכוזית, תוסף התזונה ממיצוי צמחים, נבחנה קלינית על ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ונמצאה כמשפרת תוצאות מבחן TOVA - לפרטים נוספים לחצו כאן

קופון הנחה ריכוזית

 

מוצר זה אינו תרופה ולא נועד לרפא או למנוע מחלה

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד