חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

הפרעת קשב וריכוז: מחקרים נוכחיים


אין זה סוד כי הפרעות קשב וריכוז (ADHD) הפכו למשמעותיות במיוחד במרוצת השנים. הנושא מקבל התייחסות ניכרת בקהילה הרפואית, מתוך מטרה לזהות את הגורמים האפשריים המביאים לבעיה וכן למצוא דרכי התמודדות עימה ועם התסמינים המזוהים איתה: קושי במתן תשומת לב, ביצוע פעולות ללא מחשבה מספקת על התוצאות או פעלתנות יתר. על אף פי שאין כיום בנמצא מרפא מוחלט לבעיות קשב וריכוז, ניתן לשלוט במחלה בצורה טובה ולשפר חלק מהתסמינים שלה, ככל שהילד מתבגר.

 

הפרעות קשב וריכוז

המאמר הנוכחי מתייחס למחקר חשוב במיוחד שנערך בתחום על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית, הלא הוא ה-CDC, המאפשר ללמוד רבות על שכיחות הבעיה בארצות הברית, התסמינים המופיעים וההתמודדות איתם.

 

המאפיינים העיקריים של המחקר
עצם עריכת המחקר הנוכחי לא מפתיעה על רקע הדאגה הגוברת מהשלכות ה- ADHD ושכיחותה הגוברת, הן בקרב הציבור והן בקרב הקהילה הרפואית. המחקר נערך על ידי המרכז הלאומי של ה-CDC לפגמים מולדים ולמוגבלויות התפתחותיות (NCBDDD), וזאת בשיתוף עם אוניברסיטת דרום קרוליינה ומרכז מדעי הבריאות של אוקלהומה. הפרוייקט המחקרי זכה לשם PLAY, קיצור של Project to Learn about ADHD in Youth.


אוכלוסיית המחקר, הנחשב לגדול בארצות הברית בנושא, כוללת שישה  מחוזות בתי ספר בשתי מדינות בארצות הברית, עם אוכלוסייה מגוונת. המידע הדרוש למחקר נאסף על ידי הורים ומורים לילדים בבית ספר יסודי.


קופון הנחה ריכוזית

מאפייני המחקר ותוצאות מרכזיות
המחקר בא לבחון את שכיחות ה-ADHD  ואת אופן הטיפול בה. על פי תוצאותיו, אחוז הילדים שנתגלו אצלם תסמינים המאפשרים אבחון ADHD, על פי הדיווח של ההורים והמורים לגביהם, עומד על 8.7% בדרום קרוליינה ו-10.6% באוקלהומה.

 

 אחוז ההורים שדיווחו על כך שילדיהם לוקחים תרופות להפרעות קשב וריכוז הם 10.1% בדרום קרוליינה ו-7.4% באוקלהומה. בנוסף, מבין הילדים שנוטלים תרופות ל-ADHD, רק לאחוזים מצומצמים – 39.5% בדרום קרוליינה ו-28.3% באוקלהומה – היו מספיק תסמינים המתאימים לאבחון ADHD.

 

הילדים שנטלו את התרופות הם אלה אצלם הופיע מספר סימפטומים גבוה יותר מאשר יתר אוכלוסיית המחקר.
הממצאים, כמכלול, מצביעים על כך שאחוז הילדים הסובלים מהבעיה באוכלוסיות שנבדקו נמצא בטווח העליון של שכיחות המחלה, כפי שהתגלתה במחקרים קודמים. מה שחשוב לא פחות הוא שיש אחוז נכבד של ילדים הנוטלים תרופות ל-ADHD מבלי שיש אצלם מספיק תסמינים, בזמן ההערכה של ההורים והמורים, על מנת להתאים לאבחון ADHD.


 

אז מהן המסקנות?
מהתוצאות שהובאו מעלה, לומדים החוקרים על מספר דברים עיקריים. ראשית, שייתכן שרבים מהילדים האלה טופלו בצורה ראויה, מה שמביא לירידה בתסמינים שלהם ולכך שבזמן ההערכה מספר התסמינים ועוצמת הליקויים אצלם לא היו מספיקים על מנת להתאים לאבחנה של הפרעות קשב וריכוז. בנוסף, ניתן להסיק מכך שייתכן שלחלק מהילדים מראש לא היו תסמינים או ליקויים בכמות מספקת המבטאת ADHD, ולכן לא נדרשו כלל לתרופות האלה.

 

ממצא חשוב נוסף הוא שאצל ילדים רבים דווח על מספר סימפטומים המתאימים לאבחון ADHD, אך הם לא אובחנו ככאלה קודם לכן ולא קיבלו תרופות: מכאן, שהמצב אצלם ככל הנראה נותר בלתי מאובחן. מכאן, שישנה בעייתיות או חוסר אחידות בנוגע לאבחון הבעיה ולזיהוי תסמיניה.

   

  ריכוזית- תוסף תזונה ממיצוי צמחים, נבחנה קלינית על ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ונמצאה כמשפרת תוצאות מבחן TOVA- לפרטים לחצו כאן

 

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד