חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על
הצמחים בספרות המקצועית
ספרות מקצועית תומכת להשפעות מיטיבות של צמחים בשיפור יכולות קוגניטיביות, יכולות למידה וזיכרון וכן בשיפור תחושת רוגע ומצב הרוח

הצמחים בספרות המקצועית

הספרות המקצועית תומכת להשפעות מיטיבות של צמחים בשיפור יכולות קוגניטיביות, יכולות למידה וזיכרון וכן בשיפור תחושת רוגע ומצב הרוח.

נכתב ע"י פרופ' זוהרה יניב

 בקופה

 בבונג(קמומיל) 

 סנטלה  

שעוונית נאכלת 

 ויתניה  

 

אדמונית  

 

 מליסה רפואית

      

 

 

 

צמחים

 

 צמח הבקופה - Bacopa Monnieri

צמח הבקופה ידוע, במשך מאות שנים, כצמח מרפא הודי ומוזכר בכתבי האירוודה (כתבי הרפואה ההודיים העתיקים) למעלה מ-3,000 שנים, כצמח שמשפר זיכרון, יכולות חשיבה, למידה והבנה ומחזק את מערכת העצבים¹ .  הצמח משמש כמרכיב עיקרי בפורמולות הודיות הניתנות לטיפול בדאגה וחרדה, חוסר ריכוז ולשיפור הקוגניציה.הצמח מכיל ספונינים מסוג "בקוזיד A" ו-" B" (Bacoside) , ² להם מיוחסת הפעילות הפרמקולוגית של הצמח, המשפיעה על הקוגניציה.

במספר ניסויים במסגרתם נבחן רכיב הבקוזיד, הוכח כי רכיב זה משפר את הזיכרון, הלמידה והיכולות הקוגניטיביות ³. השפעה נוספת של צמח הבקופה כפי שהוכחה במחקרים בתאים של בני אדם, הינה פעילות נוגדת חמצון חזקה 4 אשר מגינה על תאי המוח כנגד רדיקלים חופשיים . צמח הבקופה מכיל גם ויטמינים ומינראלים כגון, ברזל, סידן ואשלגן.  5 מדובר בחומרי מזון, אשר גוף האדם אינו יכול לייצר בעצמו, ועל כן הם מכונים כחומרים "חיוניים", הנחוצים לפעילות תקינה של המוח.    6 אלו למעשה חומרי הזנה לתאי המוח והעצב, המשפיעים על המצב הביוכימי במוח, אשר הוכחו, באמצעות ניסויים קליניים,  7 כבעלי השפעה על יכולות קוגניטיביות ויכולות למידה 8 .  

 

בספרות המדעית פורסמו מחקרים קליניים רבים שנערכו על השפעותיו של צמח זה :

כך למשל, פורסם בשנת 2011 מאמר מסכם 9   שנערך לגביי צמח הבקופה (יחד עם צמח הסנטלה) ואשר סקר 138 מאמרים שונים שפורסמו במשך השנים אודות שני הצמחים האמורים. מסקנת מחברי המאמר, לאחר סקירת המאמרים הרבים על הצמחים בקופה וסנטלה היא, כי קיימות ראיות מחקריות המצביעות בבירור שצמחים אלו בעלי יכולת הגנה על תאי המוח והעצב ושיפור יכולות קוגניטיביות, עד כדי כך שבאמצעות הצמחים הללו ניתן לטפל אפילו בסובלים מאובדן זיכרון. "Research evidences clearly indicate that both plants possess neuroprotective properties, have nootropic activity with therapeutic implications for patients with memory loss ." .להלן סקירה של מספר מחקרים עיקריים אשר בכולם נערכה השוואה לקבוצת ביקורת (שקיבלה פלצבו לאורך הניסוי) וכאשר כל הניסויים היו אקראיים ו"כפולי סמיות" (קרי כאשר המשתתפים בניסוי וכן עורכי הניסוי אינם יודעים מי מהמשתתפים שייך לקבוצת הפלצבו ומי לקבוצת הטיפול).

 

בניסוי קליני, שפורסם בשנת 2001 באוסטרליה, על ידי החוקר Stough,  נבדקה 10 השפעת צמח הבקופה על 46 משתתפים בגילאי 18- 60, למשך שלושה חודשים. תוצאות המחקר הצביעו כי אצל הנבדקים בקבוצת הטיפול חל שיפור ביכולות עיבוד הנתונים החזותי, בהטמעת הזיכרון ובקצב הלמידה . כמו כן, נצפתה גם ירידה משמעותית ברמת החרדה של קבוצת הטיפול.


בשנת 2000 פורסם ניסוי שנערך על ידי החוקר 12   Negi  על 66 ילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD). במסגרת הניסוי קיבלה קבוצת הטיפול תמצית של צמח הבקופה למשך שלושה חודשים. בנוסף, החוקרים המשיכו את המעקב אחר משתתפי הניסוי גם למשך ארבעה שבועות נוספים לאחר מכן, במהלכם לא קבלו הנבדקים את תמצית הצמח. תוצאות הניסוי הוכיחו, כי בקבוצת הטיפול חל שיפור משמעותי בזיכרון לוגי וכן בפרמטרים נוספים כגון חזרה על משפטים, ומשימות מורכבות של זיכרון . כמו כן, הניסוי הראה שאותו שיפור משמעותי אצל הנבדקים אף נשמר לעוד ארבעה שבועות וזאת מבלי להמשיך לקבל את תמצית הצמח.

 

ניסוי קליני נוסף שפורסם בשנת 2002 על צמח הבקופה, נערך על ידי החוקר Roodenrys.  במסגרת ניסוי זה נבדקו 76 נבדקים בריאים בגילאי 40- 65. הניסוי נערך במשך שלושה חודשים כאשר במסגרתו קיבלה קבוצת הטיפול תמצית צמח הבקופה. תוצאות הניסוי הוכיחו השפעה חיובית של הבקופה על יכולתם של הנבדקים לזכור אינפורמציה חדשה.


 

ניסוי נוסף שפורסם בשנת 2006 על צמח הבקופה נערך על ידי Raghav 16 . במסגרת ניסוי זה נבדקו 40 אנשים בגילאי 55-70 אשר קבלו את תמצית צמח הבקופה במשך שלושה חודשים. המשתתפים בניסוי נבדקו במגוון בדיקות הבוחנות יכולות קוגניטיביות. תוצאות הניסוי הוכיחו שיפור משמעותי בזיכרון לוגי, יכולת למידה ושליטה בפעולות המוח .  יצוין כי בנוסף, ממספר מחקרים שנערכו על תאי מוח של בני אדם עולה, כי צמח הבקופה (באמצעות החומר בקוזיד A) מפחית את רמת הנור-אפינפרין (מתווך עצבי) ומעלה רמה של סרוטונין (גם הוא מתווך עצבי), התורם להרגשה כללית טובה באזורים שונים של המוח (בהיפוקמפוס, בהיפותלמוס ובקליפת המוח).  17 במצב רגיל, לאחר שחרור חומר הסרוטונין מתאי המוח, הוא נשאב ברובו חזרה פנימה אל תאי המוח על ידי התאים הסרוטונרגיים. הבקוזיד מעכב את שאיבת הסרטונין בחזרה פנימה אל תאי המוח. הסרוטונין משפיע באופן מיטיב על מצב הרוח ולכן עיכוב שאיבתו חזרה אל תאי המוח, גורם לשיפור במצב הרוח.

 

בניסוי קליני נוסף של החוקר Stough,  שפורסם 11  בשנת 2008, נבדקה שוב השפעת צמח הבקופה על 107 נבדקים בגילאי 18- 60, אשר קיבלו תמצית צמח הבקופה למשך שלושה חודשים. במסגרת ניסוי זה נבדקו מספר פרמטרים קוגניטיביים של המשתתפים בניסוי. תוצאות הניסוי הצביעו על שיפור משמעותי ביכולות הקוגניטיביות, לרבות ביכולות הדיוק, הריכוז ועיבוד נתונים של הזיכרון . יודגש, כי ניסוי זה תומך בתוצאות שני ניסויים קודמים שנערכו על ידי אותו חוקר בנוגע לצמח הבקופה והשפעותיו החיוביות על יכולות קוגניטיביות וכפי שציין החוקר במאמרו: " The current study provides support for the two other published studies reporting cognitive enhancing effects in healthy humans after 90 days administration of the Bacopa monniera extract".

 

ניסוי קליני נוסף על צמח הבקופה פורסם בשנת 2008 על ידי החוקר Calabrese  בארצות הברית 14 . בניסוי זה נבדקו 64 אנשים מבוגרים בגילאי 65 ומעלה. הניסוי נערך במשך שלושה חודשים, במסגרתם קיבלה קבוצת הטיפול תמצית צמח הבקופה. החוקרים בדקו אצל הנבדקים את מהירות התגובה, יכולת להתעלם מהפרעות רקע (שהם מסימני הפרעות קשב וריכוז), דיוק בזיכרון, דאגה ודיכאון . תוצאות הניסוי הראו שיפור משמעותי בכל הפרמטרים הללו והצמח נמצא כ- Enhancing cognitive performance.

 

ניסוי קליני נוסף במסגרתו נבדקה השפעת צמח הבקופה, פורסם בשנת 2010 על ידי החוקרים Morgan ו-Stevens  מאוסטרליה 13 . הניסוי נערך על 98 נבדקים מבוגרים בגילאי 55 ומעלה. הניסוי נערך במשך שלושה חודשים, במהלכם קיבלה קבוצת הטיפול תמצית צמח הבקופה. תוצאות הניסוי הוכיחו שיפור משמעותי ביכולת הלמידה הוורבאלית, שיפור בזיכרון וכושר הריכוז חרף הפרעות חיצוניות .


צמח הסנטלה - Centella Asiatica

מדובר בצמח  המוכר גם בשמו האנגלי Gotu kola או בשם Brahmi. צמח הסנטלה נפוץ מאוד במזרח הרחוק וידוע כבר מאות שנים ברפואה ההודית כמסייע לשמירה על תפקוד המוח, מפחית חרדה ומגביר זיכרון ויכולות למידה וריכוז. 18 החומרים הפעילים שזוהו בצמח הסנטלה ואשר להם מיוחסות תכוניותיו הינם: Asiatic Acid, Madecassic acid ו- Asiaticoside. חומרים אלו נמצאו כמגנים על המוח מפני חומרים שפוגעים בתאי המוח 19 . צמח הסנטלה מכיל חומצות אמינו וחומצות שומן החיוניות לפעילות המוח 20 .  כאמור, מדובר בחומרי מזון, אשר גוף האדם אינו יכול לייצר בעצמו, ועל כן הם מכונים כחומרים "חיוניים", הנחוצים לפעילות תקינה של המוח.  21 חומצות אלה מהוות חומרי הזנה לתאי המוח והעצב, המשפיעים על המצב הביוכימי במוח, אשר הוכחו, באמצעות ניסויים קליניים, כבעלי השפעה על יכולות קוגניטיביות ויכולות למידה 22 .  

 

פעילותו הרפואית של צמח הסנטלה נחקרה באופן מדעי ופורסמה בעשרות מאמרים מדעיים. להלן אתייחס למספר מחקרים בולטים התומכים בפעילותו של צמח הסנטלה שנערכו על בני אדם ואשר בכולם נערכה השוואה לקבוצת ביקורת, וכאשר כל הניסויים היו "כפולי סמיות" ואקראיים. כפי שציינתי לעיל, בשנת 2011 התפרסם מאמר מסכם, במסגרתו נסקרו 138 מאמרים מדעיים אשר חקרו את השפעתו של צמח הסנטלה (וכן צמח הבקופה) על פעילות המוח ואפשרויות הטיפול בפונקציות מוחיות (קוגניציה, זיכרון ולמידה).

 

לאחר סקירת המאמרים, הסיקו  החוקרים כי קיימות ראיות מדעיות המצביעות בבירור כי לשני הצמחים השפעות המגנות על תאי המוח והעצב ומשפרות יכולות קוגניטיביות .

בשנת 2010 התפרסם מאמר לגבי ניסוי מדעי שנערך על ידי החוקר Jana 23 על 33 נבדקים בגילאי 18- 35 שסבלו מהפרעות התנהגות כתוצאה מחרדות. הנבדקים קיבלו את צמח הסנטלה במשך חודשיים. תוצאות הניסוי הצביעו כי בקבוצת הטיפול חלה עליה משמעותית ביכולת הריכוז ובכושר ההסתגלות וכן כי רמת הלחץ, המתח ודיכאון של הנבדקים ירדה . במחקר נוסף שהתפרסם בשנת 2008  נבדקה 24  ההשפעה של צמח הסנטלה על הכושר הקוגניטיבי ומצב הרוח אצל אנשים מזדקנים .

בניסוי השתתפו 98 אנשים מעל גיל 65, אשר קיבלו את צמח הסנטלה במשך חודשיים. תוצאות הניסוי הצביעו כי הזיכרון הכמותי וכן יכולת הלמידה המילולית של הנבדקים, השתפרו. אצל חלק מהמשתתפים נצפה גם שיפור בערנות ובזריזות. כמו כן, תוצאות הניסוי הראו כי בנוסף חל שיפור ברמת הרוגע של הנבדקים. בניסוי קליני שנערך על ידי החוקר Bradwejn  25 , אשר פורסם בשנת 2000, נבדקו 40 בני אדם בריאים בגילאי 18- 45, אשר קיבלו את צמח הסנטלה. במסגרת הניסוי נבדקה תגובת המשתתפים להפחדה אקוסטית (ASR). המדובר בבדיקה אוניברסאלית של תגובת האדם לגירוי אקוסטי מפתיע, במסגרת בדיקה זו ניתן לאבחן מצבי פחד ודאגה. תוצאות הניסוי הצביעו כי בקבוצה של המשתתפים שנטלו את צמח הסנטלה, נצפתה רמת חרדה נמוכה יותר מכפי שנצפה בקבוצת הביקורת. בניסוי שנערך על ידי החוקר Tiwari  26 שפורסם בשנת 2008 נבדקו 60 מבוגרים בני 65 ומעלה, אשר כולם סבלו מפיגור קוגניטיבי כלשהו. המשתתפים נטלו במשך שישה חודשים את צמח הסנטלה. תוצאות הניסוי הראו כי חל שיפור בדיכאון, לחץ, מתח, חוסר שינה ותאבון של קבוצת הטיפול. בנוסף, קיימים גם ניסויים רבים בצמח הסנטלה שנערכו על חיות ועל תאי אדם, אשר גם תוצאותיהם תומכות בכך, כי לצמח הסנטלה השפעה מגינה על תאי המוח וכן כי לצמח זה פעילות נוגדת חמצון חזקה 27 . זאת ועוד, בניסויים שנערכו על חיות ועל תאי מוח אדם נמצא כי צמח הסנטלה מעודד התארכות וצמיחה של תאי עצב ובכך משפר את הפעילות המוחית 28

 

צמח הויתניה- אשווגנדה - Withania

צמח זה צמח נפוץ בארץ, באפריקה, באגן הים התיכון ובהודו. נקרא גם בשם  Ashwagandha 29 . צמח זה נמצא בשימוש מאות שנים ברפואה ההודית להרגעה ממתח ומלחץ 30 . הויתניה משמשת כאחד המרכיבים החשובים בפורמולות ההודיות שמטרתן להגביר אנרגיה, לשפר בריאות כללית ואורך חיים ולמניעת מחלות אצל מבוגרים, ספורטאים ונשים בהריון. המרכיבים הפעילים בצמח הם לקטונים סטרואידים הנקראים בשם כולל - Withannolides. נמצא כי הפעילות של חומרים אלו מפחיתה לחץ, נוגדת חמצון, מסייעת לשיפור הזיכרון ומשפרת פעילות קוגניטיבית 31  . אופן פעילותו של צמח הויתניה ומרכיביו נבחנו על ידי החוקר Zhao בשנת 2002  32 . במסגרת זו, בודדו חומרים מתוך שורש הויתניה ונמצא כי חלק מהם עודדו צמיחה והתארכות של תאי עצב אנושיים מרקמת המוח.


קיימים מספר מחקרים קליניים שנערכו על השפעת הצמח ואשר כולם היו "כפולי סמיות", אקראיים וכללו השוואה לקבוצת ביקורת. ניסוי קליני שפורסם בשנת 2000   33 נערך על 39 נבדקים הסובלים מהפרעת חרדה, דיכאון ופאניקה . ממוצע גילאי משתתפי הניסוי היה 41 שנים. במסגרת הניסוי ניתן למשתתפים צמח הויתניה למשך חודשיים. תוצאות המחקר הראו שיפור משמעותי בכל הסימפטומים.ניסוי קליני שפורסם בשנת 2000 ,  34 במסגרתו השתתפו 98 חולים "חרדתיים". המשתתפים קיבלו את צמח הויתניה למשך חודשיים. גם תוצאות ניסוי זה, הוכיחו ירידה בסימני החרדה . אציין, כי במסגרת ניסוי זה השתמשו החוקרים בבדיקה שנקראת Hamilton Anxiety Scale למדידת רמת החרדה של הנבדקים.

 

ניסוי קליני נוסף שנערך על השפעת צמח הויתניה פורסם בשנת 2000   35 במחקר זה השתתפו 101 גברים בריאים בגלאי 50-59. הם קיבלו במשך שנה שלמה 3 גרם של ויתניה ליום. תוצאות הניסוי הראו שיפור בבריאות הכללית .

 

מחקרים נוספים שנערכו על צמח הויתניה בחיות, הראו כי לצמח הויתניה השפעה מטיבה על זיכרון קצר מועד, על הכושר הקוגניטיבי וכן על שיפור בבריאות הכללית . כך למשל, במסגרת ניסוי שנערך נבדקו עכברים שפגעו בזיכרון שלהם, כאשר במהלך הניסוי ניתנה להם מנה יומית של 100- 200 מיליגרם (בהתאם למשקלם). תוצאות הניסוי הראו כאמור כי צמח הויתניה מנע את הפגיעה בפעילות המוח והזיכרון 36 . אציין, בנוסף כי מחקר נוסף שנעשה על חיות, עלה גם כי לצמח הויתניה תרומה לבריאות הכללית 37 .

 

צמח מליסה רפואית – Melissa

צמח המליסה נזכר כצמח מרפא בכתובים עתיקים מאז המאה הראשונה לפני הספירה 38 . המליסה נזכרת בימי הביניים, בין היתר, כצמח ש"מחייה" את האדם ואשר ניתן לטפל עמו בתחלואים הנובעים ממצב מעורער של מערכת העצבים 39  . ניסויים קליניים 40   הראו כי מיצוי צמח המליסה עיכב באופן משמעותי את כמות ה GABA- T במוח, שהוא האנזים האחראי על הורדת כמות ה-GABA (Gaba AminoButyricAcid) במוח. כתוצאה מעיכובו של אנזים זה נשארת במוח רמה גבוהה יותר של GABA אשר תורמת למצב רוח טוב ותחושת רוגע

 

בשנת 2003 פורסם מחקר קליני  41 אשר בדק את השפעת המליסה על מספר פרמטרים שקשורים לזיכרון ולמצב רוח: איכות הזיכרון, זמינות הזיכרון, מהירות הזיכרון, מהירות הריכוז, דיוק ומצב רוח. במסגרת ניסוי זה, ניתנו ל-20 אנשים צעירים בגילאי 18- 23 תמצית של צמח המליסה באופן חד פעמי. לאחר מכן נערך מעקב אחר משתתפי הניסוי במשך שבעה ימים. תוצאות הניסוי הראו שיפור ביכולות הזיכרון ובמהירותו, וזאת כאמור, במתן כמות חד פעמית בלבד. בנוסף, נמצא כי צמח המליסה גרם להשפעה מרגיעה על הנבדקים. בניסוי נוסף שנערך שנה לאחר מכן על ידי אותה קבוצת חוקרים 42 , ניתנה מנה חד פעמית של צמח המליסה ל-18 צעירים בגיל ממוצע של 29. תוצאות הניסוי הראו כי הנבדקים דיווח על שיפור בתחושת הרוגע, ירידה בחוסר השקט ורמת העצבנות וכן על שיפור בערנות. בנוסף, נמצא, כי חלק מהנבדקים שיפרו את מהירות היכולת המתמטית, וזאת מבלי לפגוע ברמת הדיוק.

 

צמח הבבונג (קמומיל) – Matricaria  

צמח הבבונג (קמומיל/ Matricaria recutita) נודע כבר אלפי שנים באירופה ובצפון אמריקה כצמח מרגיע אשר משרה שלווה. השימוש בצמח זה מקובל ונפוץ מאוד באירופה ובצפון אמריקה. בתרבות האנגלית קיימת אמונה כי הקמומיל הוא אחד מתשעת הצמחים הקדושים שניתנו לבני אדם. גם בישראל, נהוג לשתות תה מפרחי קמומיל יבשים. תה קמומיל ידוע כתה מרגיע, שאף מומלץ לשתייה לפני השינה - לצעירים ומבוגרים כאחד 43 .

 

בניסוי קליני של החוקר Amsterdam אשר נערך בשנת 2009  44 השתתפו 57 נבדקים הסובלים בהפרעת חרדה בדרגת חומרה משתנה. במשך חודשיים ניתנה לקבוצת הטיפול צמח קמומיל. תוצאות הניסוי הראו כי בקבוצת הטיפול חל שיפור משמעותי בתוצאות מבחן HDM –D הבודק את רמת החרדה לאורך זמן לעומת קבוצת הפלצבו.

במבחן תצפית  45   שנערכה בבית חולים באיטליה ותוצאותיה פורסמו בשנת 2009, נבדקה השפעת צמח הבובנג על שלושה נערים בגילאי 14- 16 המאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD). הניסוי נערך באמצעות מבחן Conner's. תוצאות התצפית הראו כי לאחר שקיבלו את צמח הבבונג הנבדקים הפחיתו את רמת ההיפראקטיביות ושיפרו את הריכוז . החוקרים מעריכים כי על אף שמדובר בתצפית, עם מספר נבדקים נמוך, תוצאותיה מצביעות כי צמח הבבונג עשוי להוות טיפול עבור הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

 

צמח השעונית נאכלת - Passiflora edulis

שעונית נאכלת (Passiflora incarnate או Passiflora edulis) מוכרת גם בשם פסיפלורה. העלים של צמח זה ידועים ומשמשים באירופה כמקור למשקה מרגיע שעוזר לשינה . חשוב לציין, כי הועדה האירופאית לאישור צמחי מרפא Commission European אישרה את השימוש בצמח לטיפול בחוסר מנוחה ועצבנות, וכי גם המוסד המקביל באנגליהBritish Herbal Compendium אישר את הצמח לטיפול בהפרעות שינה, חוסר מנוחה, סטרס, עצבנות ודאגה 46  .

 

להלן שתי דוגמאות למחקרים קליניים שהוכיחו את ההשפעה המרגיעה של הצמח : ניסוי קליני אשר פורסם בשנת 2008  47 בדק את השפעת הצמח על 60 חולים המיועדים לעבור ניתוח רפואי. משתתפי הניסוי קיבלו באופן חד פעמי מיצוי של פסיפלורה שעתיים לפני שנכנסו לניתוח. תוצאות הניסוי הראו על ירידה משמעותית ברמת הדאגה והחרדה של משתתפי הניסוי אשר השתייכו לקבוצת הטיפול.

 

בניסוי קליני אשר פורסם בשנת 2001 48 , השתתפו 36 אנשים הסובלים מחרדה. משתתפי הניסוי חולקו למספר קבוצות. הקבוצה הראשונה קיבלה מיצוי של הצמח, הקבוצה השנייה קיבלה תרופה סינתטית Oxazepam (תרופה הניתנת לסובלים מהפרעות חרדה) והקבוצה השלישית קיבלה פלצבו. תוצאות הניסוי הראו, כי הפחתת החרדה בקבוצה שקיבלה מיצוי של הצמח ובקבוצה אשר קיבלה את התרופה Oxazepam היתה באותה המידה

 

צמח האדמונית - Paeonia Lactiflora

צמח האדמונית ((Paeonia lactiflora ידוע גם בשמו Chinese Peony ונפוץ מאוד במזרח. האדמונית משמשת ברפואה הסינית להרגעת היפראקטיביות, טיקים, עצבנות וחרדה וכן לעידוד זרימת הדם בגוף 49  . מחקר שנעשה בחיות הראה 50 כי תמצית שורש האדמונית והרכיב העיקרי של הצמח (Paenoflorin) שיקם יכולת פגומה של עכברים לצאת ממבוך. כמו כן, קבוצת חוקרים יפנים ערכה כ-5 ניסויים חוזרים על חיות בין השנים 1993- 2001. במסגרת ניסויים אלו נבדקה ההשפעה של צמח הפאוניה על תאים פגומים של עכברים כאשר בכל הניסויים הוכח כי צמח הפאוניה והחומר הפעיל בו שיפרו את יכולת הלמידה הפגומה של העכברים 51 .  בעבודת המחקר 52  של Liu Tp  משנת 2002 תוארו ניסויים קליניים שנערכו על תאי עצב של חיות מעבדה. כתוצאה מכך, החוקרים הגיעו למסקנה כי הרכיב העיקרי של צמח האדמונית, מעודד שחרור נור-אדרנלין, שגורם למצב רוח טוב ולערנות.

 

לתחילת העמוד>

 

  1   Shinomol G.K Muralidhara and Muchukunte M.s Bharath, "Exploring the role of "Brahmi" (Bocopa monnieri and

Centella asiatica) in Brain Function and Therapy" , 2011, Recent Patents on Endocrine, Metabolic & Immune Drug

Discovery, 5, 33-49. 

2   ראה ה"ש 1 לעיל.

3   ראה ה"ש 1 לעיל, 38.

 4 ראה ה"ש 1 לעיל.
 
5  USDA Phytochemical and Ethnobotanical Databases - http://sun.ars-grin.gov:8080/npgspub/xsql/duke/listsp.xsql

6 ראה ה"ש 1 לעיל.

7   Benton D , Roberts G " Effect of vitamins and mineral supplement on intelligence of a sample schoolchildren

",1988, THE LANCET; 1: 140-143.

8 Julia J, et al. " Can micronutrients improve neurocognitive functioning in adults with ADHD and severe mood

dysregulation? A pilot study ", 2011, The Journal of Alternative and Complementary Medicine 17(12): 1125-1131.

9   ראה ה"ש 1.  
                                                                                                     
10 Stough, C et al. " The chronic effects of an extract of Bacopa monniera (Brahmi) on cognitive function in

healthy human subjects " ,2001,   Psychopharmacology 156, 481-484.1

11 Stough, C, et al." Examining the nootropic effects of a special extract of Bacopa monniera on human cognitive

functioning: 90 day double-blind placebo-controlled randomized trial " ,2008, PHYTOTHERAPY RESEARCH, 22, 1629-

1634

12 ראה ה"ש 1 לעיל בעמ' 39.

13 Morgan, A, Stevens, J "Does Bacopa monnieri improve memory performance in older persons? Results of a

randomized, placebo-controlled, double blind trial" , 2010, THE JOURNAL OF ALTERNATIVE AND COMPLEMENTARY

MEDICINE, 6, 753-759 .

14 Calabrese, C, et al. " Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety,

and depression in the elderly: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial" , 2008, THE JOURNAL OF

ALTERNATIVE AND COMPLEMENTARY MEDICINE, 14, 707-­713.
 
15 Roodenrys, S, et al. " Chronic effects of Brahmi (Bacopa monnieri) on human memory ", 2002,   

Neuropsychopharmacology, 27, 279-281.

16 Raghav, S, et al. "Randomized controlled trial of standardized Bacopa monniera extract in age-associated

memory impairment " , 2006, Indian J Psychiatry 48, 238-242 .

17 Russo A Borreli F. " Bacopa monniera,a reputed nootropic plant: an overview" Phytomedicine, 2005, 12 (4): 305

-317 and Singh HK. Dhawan BN "Neuropsychopharmacological effects of the Ayurvedic nootropic Bacopa monnieri Linn.

(Brahmi)", 1997,Indian J. Pharmachol., 29: 359-365.

18  ראה ה"ש 1 לעיל.

19  ראה ה"ש 1 לעיל.

20 USDA Phytochemical and Ethnobotanical Databases

 

21 ראה ה"ש 1 לעיל.

22  מרסלו ספינלה, " מדריך לצמחים פסיכו אקטיביים" , פרק ב', 33-35, תשס"ז-2007, הוצאת ספרים אח בע"מ.   

23 Jana, U, et al " A clinical study on the management of generalized anxiety disorder with Centella asiatica " ,

2010, Nepal Med Coll J, 12, 8-11.

24 Wattanathorn , J, et al " Positive modulation of cognition and mood in the healthy elderly volunteer following

the administration of Centella asiatica" , 2008, Journal of Ethnopharmacology, 116, 325-332.

25 Bradwejn , J, et al "A double-blind, placebo-controlled study on the effects of gotu kola (centella asiatica)

on Acoustic Startle Response in Healthy Subjects" , 2000, Journal of Clinical Psychopharmacology, 20, 680-684.

26 Tiwari S et al " Effect of Centella asiatica on mild cognitive impairment (mci) and other common age-related

clinical problems" , Digest journal of Nanomaterials and Biostructures,. 2008, 215-220.

27 ראה ה"ש 1 לעיל.

28 Wanakhachornkrai O et al " Neuritogenic effect of standardized extract of Centella asiatica     
 
    ECa233 on human neuroblastoma cellis ",2013, BMC Complement Altern Med. ;13(1):204.

29 Withania somnifera Monograph "Review of the Therapeutic Effects of Ashwaganda ", 2004, Altern .Med. Rev., 9:

211-214.

30 Andrade, C, et al "A double-blind, placebo-controlled evaluation of the anxiolytic efficacy of an ethanolic

extract of Withania Somnifera " , 2000, Indian Journal of Psychiatry, 42, 295-301.

 31 Radix Withania , WHO Monographs on selected plants , Vol. 3. Geneva .

32 Zhao J, et al " Withanolide derivatives from the roots of Withania somnifera and their neurite                

                                outgrowth activities ", 2002, Chem Pharm Bull 50(6): 760-765.

33 ראה ה"ש 30 לעיל.

34 Auddy B et al "A standardized   Withania Somnifera Extract Signficantly reduces stress related    parameters

in chronically stressed humans ", 2008 JANA 11, 50-56.

35 Monograph " withania somnifera " Alternative Medicine Review, 2004,9, 211-214.

36 Dhuley JN. " Nootropic-like effect of ashwagandha (Withania somnifera) in mice " ,2001, Phytotherapy   

Research, 15:240-244.


37 Davis L, Kuttan G, " Immunomodulatory activity of Withania somnifera" , 2000, Journal of    Ethnopharmacology,

71: 139-200.


 38  ז' יניב וד' פלביץ' , צמחי המרפא של ארץ ישראל , מודן 2008.

39 Kennedy, D, et al. "Modulation of mood and cognitive performance following acute administration of single

doses of Melissa officinalis (Lemon balm) with human CNS nicotinic and muscarinic receptor-binding properties ", 

        2003, Neuropsychopharmacology, 28, 1871-1881.  

40 Awazd R, et al "Effects of traditionally used anxiolytic botanicals on enzymes of the gamma-aminobutryric acid

(GABA) system" ,2007, Canadian Journal of Physiology and Pharmacology :85(9):933-942. 
 

41Kennedy, D O, et al " Modulation of mood and cognitive performance following acute administration of single

doses of Melissa officinalis (Lemon balm) with human CNS nicotinic and muscarinic receptor   b inding   

properties " ,2003, Neuropsychopharmacology, 28, 1871-1881

42 Kennedy, D O, et al "Attenuation of laboratory-induced stress in humans after acute administration of Melissa

officinalis,( Lemon Balm)" ,2004, Psychosomatic Medicine, 66, 607-613.

                                                                                                                 

                                                                      ] 43 Gupta, V, et al. " Pharmacological

Potential of Matricaria recutita-A Review 1" , 2010, International Journal of Pharmaceutical Sciences and Drug

Research, 2, 12-16.

44 Amsterdam JD, et al "Chamomile (Matricaria recutita) may provide antidepressant activity in anxious, depressed

humans; an exploratory study" ,2012, Altern ther health med, 18(5): 44-49.

                                                                                                                 

45 Niederhofer, H. " Observational study: Matricaria chamomilla may improve symptoms of attention-deficit

hyperactivity disorder " , 2009, Phytomedicine,16, 284-286

 46 Akhondzadeh, S, et al " flower in the treatment of generalized anxiety: a pilot double-blind randomized

controlled trial with oxazepam " , 2001, Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics, 26, 363-367              

                            
 
 47 Movafegh, A, et al "Preoperative Oral Passiflora incarnata Reduces Anxiety in Ambulatory Surgery Patients: A

Double-Blind, Placebo-Controlled Study " , 2008, Anesthesia &   Analgesia, 106, 1728-1732.

 48 ראה ה"ש 47 לעיל.
                                                                                                                 

                                                                                                                 

49 Monograph " Peony (Paeonia Spp) " Alternative Medicine Review, 2001,6, 495-499.

Ohta H et al                                                                                                     

" 50 Paeony and its major constituent paeoniflrin improve radial maze performance impaired by scopolamine in rats

",1993, Pharmacol Biochem Behav 45:719 - 723.

51  Watanabe H, et al " Candidates for cognitive enhancer extracted from medicinal plants: paeoniflorin and

tetramethylpyrazine ",1997, Behavioral Brain Research, 83, 135-141. &    Watanabe H, et al   " Paeoniflorin, a

major constituent of peony root, reverses muscarinic M1- receptor antagonist-induced suppression of long-term

potentiation in the rat hippocampal slice ",2000, Jpn J Pharmacol, 83(1) 25-30 &   Watanabe H, et al "

Ameliorative effects of paeoniflorin, a major constituent of peony root, on adenosine A1 receptor-mediated

impairment of passive avoidance performance and long-term potentiation in the hippocampus ",2001, Biol Pharm Bull

24(5): 496-500.

52 Liu TP, Liu M et al "Stimulatory effect of paeoniflorin on the release of noradrenaline from ileal

synaptosomes of guinea-pig in-vitro", 2002, Pharm Pharmacol, 54:681-688  

 

                                              
 

 

 

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד