חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

כל מה שחשוב לדעת על ריטלין


הטיפול התרופתי הנפוץ להפרעות קשב וריכוז בדרך כלל מתבסס על ריטלין - שם מסחרי למתילפנדיאט, חומר פסיכואקטיבי שממריץ את מערכת העצבים המרכזית.

ריטלין הוא תרופה אפקטיבית ומהירה, שמשפרת את התפקוד הקוגניטיבי ומתאימה גם לילדים וגם למבוגרים. ריטלין אומנם ממריץ, אבל חוקרים סבורים שהוא ממריץ אזורים במוח שעוזרים להתמקד בפעילות היומיומית. לרוב, התרופה מתחילה לעבוד תוך 30-45 דקות וההשפעה שלה נמשכת כ-8 שעות, תלוי במינון, בגיל ובגורמים נוספים. בכל מקרה, אסור להגדיל את המינון בלי ייעוץ רפואי.

אנשים שהשתמשו בריטלין מדווחים על שקט מחשבתי ועל מיתון ההשפעה של הסחות דעת ושל רעשי רקע. התרופה עצמה ניתנת במינונים משתנים לפי משקל הגוף, הגיל והצורך, ורק אחרי שהמטופלים מאובחנים עם הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות במבדקים שונים, כמו מבחן TOVA. 

חשוב להבין שהשפעת התרופה דומה להשפעה של סם והמולקולה של ריטלין דומה למולקולה של קוקאין, כך שנוצר תהליך של התמכרות והזדקקות לתרופה. 

על אף שמחקרים שונים הראו שיש לריטלין השפעות חיוביות על התפקוד, חשוב לדעת שיכולות להיות לו גם תופעות לוואי מטרידות. בין היתר, התרופה גורמת לאפקט ריבאונד, שמשמעו שכשהשפעת התרופה חולפת העוצמה של הפרעת הקשב גוברת והתגובות הופכות אגרסיביות יותר מכפי שהיו לפני התרופה.

יש להניח שזאת אחת הסיבות העיקריות לכך שהורים שמכירים את תופעות הלוואי של ריטלין מעדיפים להפסיק לתת לילדים את התרופה בשבתות ובמהלך חופשות.

אלטרנטיבות לריטלין

ריטלין אולי עוזר להתרכז ולהתמקד בלימודים, אבל הוא עלול גם לגרום לחוסר תיאבון במהלך שעות ההשפעה שלו ולתיאבון מופרז ברגע שההשפעה שלו חולפת. בטווח הארוך, זה עלול לגרום לבעיות אכילה. 

יש גם דיווחים על כך שהתרופה גורמת לעצבנות יתר, לבעיות שינה ולתופעות פיזיות כמו הזעה, חום, כאבי בטן, סחרחורות, יובש בפה ונשירת שיער. בין תופעות הלוואי היותר נדירות אפשר למנות שיתוק בגפיים או בפנים, קוצר נשימה ועוויתות בלתי נשלטות. 

למרבה הצער, רק מחקרים מעטים בחנו את ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש בריטלין לאורך שנים ולכן, קשה גם לקבוע מהן. 

לאור כל זה, מומלץ שתשקלו את כל האפשרויות שעומדות לרשותכם לפני שתבחרו בריטלין. יש בשוק תחליפים טבעיים להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, כמו גם אפשרויות כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ואימון במיומנויות חברתיות, שיכולים לעזור לילדים לגלות איך הם יכולים לעזור לעצמם להתמקד ולהתרכז, וליצור קשרים חברתיים טובים יותר. 

גם לפעילות גופנית יש השפעה חיובית על הפרעות קשב וריכוז, כי בזמן האימון משתחררים בגוף ההורמונים דופמין וסרוטונין, שמשפרים את מצב הרוח והמיקוד, וגם מאפשרים לילדים (ולמבוגרים) לפרוק את האנרגיות העודפות שלהם.

לבסוף, יש גם פורמולות שמבוססות על צמחים סיניים שהשפעתם הוכחה מחקרית ואפשר לקחת אותן במקביל לשימוש בריטלין או ללא ריטלין בכלל. הורים רבים עושים מעבר הדרגתי מריטלין לאלטרנטיבות טבעיות שונות או משלבים בין שני הטיפולים.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד