חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

כל מה שחשוב לדעת על ריטלין


הטיפול התרופתי הנפוץ לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ניתן באמצעות תרופה בשם ריטלין, שם מסחרי לחומר פסיכואקטיבי בשם מתילפנדיאט הממריץ את מערכת העצבים המרכזית.

ריטלין משמש כתרופה אפקטיבית ומהירה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות בשיפור התפקוד הקוגניטיבי ומשתמשים בה הן ילדים והן מבוגרים. התרופה ממריצה, אבל חוקרים סבורים שהיא ממריצה אזורים במוח שמסייעים במיקוד הפעילות היומיומית.

המטופלים בתרופות מדווחים על שקט מחשבתי, הורדת ההשפעה של הסחות דעת ורעשי רקע. התרופה עצמה ניתנת במינונים משתנים לפי משקל הגוף, הגיל והצורך לאחר שהמטופל אובחן כסובל מהפרעות קשבריכוז היפראקטיביות במבדקים שונים כמו מבחן TOVA וכדומה. 

חשוב להבין שהתרופה משפיעה על הנוטלים אותה בדומה לסם והמולקולה של ריטלין דומה אפילו למולקולה של קוקאין, כך שנוצר תהליך של התמכרות והזדקקות לצריכת התרופה. שימו לב לתופעות לוואי של ריטלין. על אף שמחקרים שונים מצביעים על ההשפעות החיוביות שיכולות להיות לריטלין על התפקוד, הרי שיש לקחת בחשבון שלריטלין עשויות להיות תופעות לוואי מטרידות ולא נעימות. בין היתר, יש לתרופה אפקט ריבאונד שכאשר השפעת התרופה חולפת העוצמה של ההפרעות עולה וילדים שחווים אפקט זה מגיבים באגרסיביות גדולה יותר ממנה היו מגיבים אפילו ללא התרופה. 

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

זו ככל הנראה גם הסיבה שהורים שמכירים בתופעות הריטלין נמנעים מלתת את התרופה לילדים בשבתות וחופשות ממסגרות החינוך, כדי לחסוך מהילדים את התופעה הלא נעימה הזו, שלרוב מתעצמת בדיוק בסיום היום כשכולם כבר מותשים והגיעה העת לישון.

לרוב, התרופה מתחילה לעבוד תוך 30-45 דקות וההשפעה שלה נמשכת בסביבות 8 שעות, תלוי במינון, גיל וגורמים נוספים ובכל מקרה, אסור להעלות את המינון ללא ייעוץ רפואי או לקחת מינון כפול על מנת לפצות עלכך שיום קודם לכן לא נלקחה התרופה.

אלטרנטיבות לריטלין

ריטלין אולי מסייע בריכוז ומיקוד בלימודים, אך הוא עשוי לגרום לחוסר תיאבון ועם היעלמות ההשפעה לתיאבון גובר, קיצוניות שיכולה להוביל בטווח הארוך לבעיות אכילה. יש מי שמדווחים על כך שהתרופה גורמת לעצבנות יתר, בעיות שינה ולתופעות פיזיות כמו הזעה, חום, כאבי בטן, סחרחורות, יובש בפה ונשירת שיער ותופעות לוואי נדירות עשויות להגיע גם לשיתוק בגפיים או בפנים, קוצר נשימה, עוויתות בלתי נשלטות. צריך לקחת בחשבון שיש מעט מחקרים שבחנו השפעות ארוכות טווח של נטילת ריטלין לאורך שנים ולכן, קשה גם לדעת מהן ההשפעות הארוכות טווח של נטילת ריטלין במשך תקופות ארוכות. מומלץ לעקוב אחר השינויים שגורמת התרופה ולהיות עם יד על הדופק בכל הנוגע להשפעות שליליות.

חשוב לשקול את כל האופציות שעומדות לרשותכם לפני שבוחרים בריטלין או כאשר מעוניינים להפחית בהדרגה את צריכת הריטלין. קיימים תחליפים טבעיים להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז לאלה שרוצים ללמוד לחיות בלי ריטלין. היום הורים מודעים יותר לאפשרויות השונות כמו למשל, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואימון במיומנויות חברתיות, שיכולים לסייע לילדים למצוא את הדרך הנכונה שלהם לריכוז ומיקוד וכן ליצירת קשרים חברתיים טובים. פעילות גופנית אף היא בעלת השפעה מטיבה על הפרעות קשב וריכוז כי בעת האימון משתחרר דופמין וסרוטונין, חומרים המעלים את מצב הרוח ויכול לעזור גם בריכוז וכן בפריקת אנרגיות יתר. 

קיימות גם פורמולות המבוססות על צמחים סיניים שנבדקו בנוגע להשפעה החיובית שלהם על אבני בניין חיוניות לתפקוד הקוגניטיבי, שניתן לקחת עם הריטלין או בנפרד והורים רבים מאמצים אסטרטגיה של מעבר הדרגתי מריטלין לאלטרנטיבות שונות או שילוב ביניהם להשגת איכות חיים טובה יותר להם ולילדיהם.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד