חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

עישון בהיריון - גורם אפשרי ל-ADHD


אחד הדיונים החשובים ביותר סביב הפרעות קשב וריכוז מתמקד בגורמים הספציפיים שגורמים להפרעה - נושא שגורם ללא מעט מחלוקות. 

באופן ספציפי, ה-CDC - המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן - בחן את הקשר בין עישון בהיריון לבין הפרעות קשב וריכוז אצל הילדים.

נקודת המוצא: הקשר קיים, אבל לא ידוע כמה הוא משפיע

בשנת 2014, כחמישה עשורים אחרי שפורסם בארה״ב דו״ח המנתח הכללי הראשון על סיכוני העישון, עברו חוקרי ה-CDC על ממצאים שקישרו בין עישון של הורים לבין הפרעות נוירו-התנהגותיות בקרב ילדים, לרבות ADHD ,ODD, הפרעות התנהגות, הפרעות חרדה, דיכאון, סכיזופרניה ועוד. החוקרים מצאו שיש קשר בין עישון של הורים לבין הפרעות התנהגות בקרב ילדים, אבל מהות הקשר עדיין לא ידועה במלואה. בנוסף, מחקרים שעוסקים בקשר הזה הם קטנים יחסית ולא חד משמעיים, כך שנדרשים מחקרים נוספים לפני שאפשר יהיה להבין את מידת ההשפעה של העישון על הפרעות התנהגות.

בתוך כך, במסגרת מחקר שנערך באוסטרליה נסקרו תיקיהם הרפואיים של כ-13,000 ילדים ומבוגרים שלקחו תרופות לטיפול ב-ADHD. החוקרים השוו את התיקים הרפואיים לכ-30,000 ילדים ללא ADHD בניסיון לזהות הבדלים סביבתיים. מהממצאים עולה שעישון של האם במהלך ההיריון, כמו גם גורמים אחרים, הגדילו את הסיכון לכך שהילדים יפתחו ADHD. אבל, גם במקרה הזה החוקרים מסייגים וטוענים שהסיבה הספציפית להפרעה לא ברורה לגמרי, אבל אחד ההסברים האפשריים הוא שהגורם הוא שינויים כימיים שחלים בעובר עם החשיפה הכרונית לעישון. 

ההמלצה הברורה: להימנע מעישון

מחקרים שונים מצאו שלעישון יש השלכות שליליות לא רק על ההורים אלא גם על התינוק. לרעלנים שנמצאים בטבק יש השפעה שלילית על ההיריון עצמו ועל התפתחות העובר, ובין היתר הם יכולים לגרום ללידה מוקדמת שתסתיים במות העובר, נכות או מחלות.

מתוך האתר של משרד הבריאות האמריקאי לבקרה ולמניעת מחלות - Centers of Disease Control and Prevention

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד