חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז - 5 דברי מאכל שכדאי להימנע מהם

הגדל

 הפרעות קשב וריכוז הפכו בשנים האחרונות לנפוצות פי כמה ביחס לעבר, כאשר האוכלוסייה העיקרית שסובלת מהן היא אוכלוסיית הילדים.  אחוזי האבחון של הבעיה עולים משנה לשנה ולכן נשאלת השאלה: מדוע הדבר קורה, ובעיקר – מה ניתן לעשות כדי לצמצם את מימדי הבעיה וכיצד למזער את ההשלכות והנזקים?


לתזונה יש השפעה משמעותית על הפרעות קשב וריכוז. המאמר הנוכחי מתייחס לחמישה סוגי מאכל שרצוי להוציא מתפריט התזונה של ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

  

 

מאכלים עתירי סוכר
באחוז ניכר מהמחקרים שנערכו על מנת לבחון את הקשר בין תזונה להפרעות קשב וריכוז הגיעו למסקנה חד משמעית: מזונות עמוסים בסוכרים עלולים להחמיר את מימדי הבעיה בקרב ילדים. למרות שגם בתחום הזה יש מחלוקות, מומחים רבים סבורים כי ממתקים, שוקולדים, שתייה ממותקת, דגני בוקר ומוצרים מתוקים אחרים משפיעים לרעה על הילדים, כשהשלכה מרכזית שלהם היא הפיכת הילדים לפעלתנים עוד יותר (ידוע, אחרי הכול, שיש לעיתים קשר ישיר בין הפרעות קשב וריכוז לבין היפראקטיביות).


בנוסף לכך, המוצרים בהם יש כמויות גדולות של סוכר מביאים להעלאה קיצונית של רמת האינסולין בדם, ולאחר מכן לצניחה משמעותית אפילו יותר. תנודות אלה מקשות על ההתנהלות של הילד, מביאות להיעדר שליטה שלו על מצב הרוח ואף עלולות לגרום לתשישות או לדיכאונות.


מוצרי חלב
את הסקירה אנחנו ממשיכים עם מוצרי החלב למיניהם הפופולריים בצריכה בקרב ילדים. במקרה של ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ובייחוד כאלה הרגישים לגלוטן או למוצרי חלב, ההשלכות של מוצרי החלב עלולות להיות קיצוניות. העובדה היא שרכיבים אלה מביאים לתנודות קיצוניות של מאזני הגוף בקרב אוכלוסיה זו, גורמים לשינויים במצבי הרוח או בהתנהגות של הילד ואף כוללים סיכונים בריאותיים. כל התסמינים האלה משמעותיים פי כמה, כאמור, במקרה של ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז.


מוצרי חיטה
מוצרי חיטה, אשר לגביהם עלולה להיווצר רגישות בקרב חלקים מהאוכלוסייה ולא בהכרח ברמה של צליאק אלא ברמת הרגישות המזערית, הינם מאכלים נוספים שרצוי שילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז יימנעו מהם. מוצרי חיטה מעצימים את תחושת ההיפר ועשויים להחריף חוסר ריכוז במיוחד אם הם מעורבים עם חומרים משמרים מזיקים.

 

מוצרים עמוסים בצבעי מאכל
"אויב" נוסף עבור ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז הוא מזונות העשירים בחומרי טעם מלאכותיים או בצבעי מאכל, יחד עם מוצרים מעובדים ברמות שונות. צריך לשקול הוצאה של מזונות אלה מהתפריט עקב ההשפעה השלילית שלהם, שעלולה להיות, על תפקוד המוח ואף לשבש בנייה תקינה של אבניי הבניין במוח, שלא לדבר על תחלואה בריאותית כמו נטייה להשמנה, העלאת לחץ הדם ועוד.

צבעי מאכל  
חומרים משמרים
מזונות אשר כוללים חומרים משמרים בכמויות גבוהות דוגמת גבינות, נקניקים, תרכיזי שתייה וכיוצא בזה, אינם מומלצים עבור ילדים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז. חלק מהמחקרים שנערכו בתחום, הצביעו על השפעה שלילית אפשרית של מוצרים המכילים צבעי מאכל על היפראקטיביות ואובדן ריכוז מהיר.


בכל זאת: הממצאים לא אחידים
המחקר בנושא הפרעות קשב וריכוז כולל גישות תיאורטיות שונות, לעיתים מנוגדות. אפילו בנוגע לתזונה המזיקה, לכאורה או שלא, אין תמימות דעים בקהילה הרפואית. אם מוסיפים לכך את העובדה שאצל כל ילד תסמיני הבעיה באים לידי ביטוי בצורה שונה, אפשר לטעון בפה מלא שכל מקרה צריך להישקל לגופו. חשוב להתבונן על הרגלי התזונה של הילד, לראות כיצד היא עשויה להשפיע על ההתנהגות שלו ולשנות את התפריט בהתאם. היות וחלק  מהמאכלים שהוזכרו כאן מזיקים לגוף גם במובנים אחרים, אפשר, עם זאת,  לשקול בהחלט הוצאה שלהם מהתפריט בכל מקרה.


המלצה גורפת שניתן להעניק להורים היא להקפיד שהתזונה של ילדיהם הסובלים מבעיות קשב וריכוז תהיה מאוזנת וסדירה, ללא אכילה "אימפולסיבית".

כמו כן כדאי לבדוק שימוש בתוסף תזונה העשוי מצמחים סיניים, שנחשבים במאמרים שונים בספרות המקצועית כמגבירי ספיגה של חומרי המזון החיוניים לגוף, בקרומי המח ובמערכת העצבים ומפחיתים משמעותית הפרעות קשב וריכוז ADHD בילדים ומבוגרים. בשנים האחרונות, נחקרו מספר צמחי מרפא סיניים שהראו בניסוי קליני הבטחה גדולה מאוד לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הצמחים פועלים בצורה הרמונית עם הגוף והסוד שלהם הוא בשילוב הנכון ובדרך המיצוי הסודית והייחודית. מומלץ לצרוך תוספי תזונה המכילים את צמח האשווגנדה הידוע בספרות כמשפר את רמת האנרגיה בגוף ומוריד את רמת הסטרס.
 

ריכוזית, תוסף התזונה ממיצוי צמחים, נבחנה קלינית על ילדים עם הפרעות קשב וריכוז- לפרטים לחצו כאן 

   

קופון הנחה ריכוזית                                                    כפתור הורים ממליצים
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד