חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

שקט, מתרכזים: כיצד ניתן לסייע לילדים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז?

הפרעות קשב וריכוז נפוצות ביותר כיום ומשפיעות על מבוגרים וילדים כאחד. הן נחלקות על פי מאפייניהן ל-2 סוגים של "משפחות": אימפולסיביות והיפראקטיביות – וקשיים בקשב ובריכוז. ילד בעל קשיי קשב וריכוז עלול להביע קושי לשמור על ריכוז לאורך זמן, ייטה לרחף ולחלום ויגלה קשיי התארגנות. לעומת זאת, אצל ילד המאופיין בהיפראקטיביות ואימפולסיביות נראה סימפטומים הקשורים לקשיי ויסות, כמו קושי לשבת במקום, התפרצות לדברי אחרים וקושי לחכות לתורו, וכן תזזיתיות והתרוצצות, גם כאשר הדבר אינו מתאים. לבסוף, ילדים רבים מציגים התנהגות המשלבת תסמינים משני העולמות האלה – קשיי קשב וריכוז, לצד פעלתנות וקושי בדחיית סיפוקים.

עולם לא תמיד מותאם

שקט וריכוז

עולמם של ילדים פעמים רבות אינו מותאם כלל עבור אלה עם הפרעות קשב וריכוז. מה שמצופה מילד ללא הפרעת קשב וריכוז לעשות בקלות, עלול להיות קשה עד כדי בלתי אפשרי עבור ילד עם ההפרעה. ובמקום בו יש קושי, יש נסיונות לפתרון, כך שכיום קיימות דרכים שונות לטפל בהפרעות ובהשלכות שלהן.  במגוון הדרכים נכללות ייעוץ פסיכיאטרי, הקניית הרגלי למידה, טיפול פסיכולוגי, טיפול בעזרת בעלי חיים ונוספות. נטילה יומיומית של תוסף התזונה ריכוזית עשויה אף היא להועיל לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. כיצד עוד תוכלו לסייע לילדכם בהתמודדות זו?

חזקו התנהגויות חיוביות

הדבר החשוב ביותר הוא לאפשר לילד לקבל חיזוקים. ההתנהגות של ילד עם קשיי קשב וריכוז, עלולה לעורר תגובות שליליות רבות מצד הילדים בכיתה, והמבוגרים בחייו. אלה מובילות לאוסף חוויות קשות באינטראקציה עם הסביבה, ויוצרות תחושה של אשמה, חוסר הצלחה ותסכול אצל הילד. בהתאם, ילדים רבים עם קשיי קשב וריכוז סובלים מערך עצמי נמוך. לכן, אל מול הפידבק השלילי התמידי, כדאי ליצור אצל הילד גם חוויות הצלחה, קטנות וגדולות, וכן לתת מחמאות וחיזוקים חיוביים כאשר אתם שמים לב לשיפור ביכולותיו של הילד, ואפילו להפגנת מאמצים מצדו. אלה יגבירו את הסיכוי שהוא יחזור על ההתנהגויות הללו, אשר סימנתן כרצויות, ויעזרו לעורר בו תחושת מסוגלות ומוטיבציה.

צרו אלטרנטיבות מהנות וזמן איכות לילד

בנוסף, בגילאי בית הספר לרוב הציפיות מהילדים נסובות סביב הביצועים שלהם בבית הספר. במקרה של ילד עם הפרעת קשב וריכוז, תחום זה עשוי להסב להם תסכול וקושי. לכן, אפשרו לילדכם להשתתף בפעילויות נוספות ומגוונות, אשר מעוררות בו עניין או הנאה. אלה יכולים להוות תחומים אלטרנטיביים בהם יחווה הצלחה, ואף לסייע לו להתמודד עם הסימפטומים. כך למשל, אם מדובר בספורט שאהוב עליו, הוא יכול לעודד אותו לשחרר אנרגיה באופן נכון ויעיל, וכן לעזור לו לשפר את יכולת הריכוז שלו.

לבסוף, נסו לקיים "זמן איכות" הכולל פעילויות שאהובות על הילד, בהן ניתן לשתף את האחים או את ההורים – כך תיצרו בילוי משפחתי אשר מעניק לילד תשומת לב חיובית וכיפית.

 

קופון הנחה ריכוזית

המאמר נכתב על ידי צוות מומחים מטעם בטיפולנט - פורטל לשירותים פסיכולוגיים הכולל פסיכולוגים ומטפלים במגוון תחומי טיפול. למידע מקצועי נוסף אודות הפרעות קשב וריכוז באתר בטיפולנט.

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד