חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

ההבדלים בין ADD ו-ADHD: מה חשוב לדעת?


רבים נוטים לבלבל בין ADD ובין ADHD ואומנם שתיהן הפרעות נוירו התפתחותיות, אבל קיימים ביניהן גם הבדלים שכדאי להכיר.

מה בין ADD ל-ADHD?

ADHD (ראשי תיבות של Attention Deficit Hyperactivity Disorder) היא הפרעת קשב וריכוז הקשורה גם בהיפראקטיביות ואילו ADD אינה מלווה בתנועתיות יתר או בחוסר שליטה בהתנהגותבעבר לא הפרידו בין שתי ההפרעות ומי שאובחנו אובחנו מראש כ-ADHD, אבל כיום עם האבחון המדויק ניתן להבדיל בין השתיים כי לא כל בעיה של הפרעת קשב וריכוז מלווה בהכרח בהיפראקטיביות.

חוסר תשומת לב ופעלתנות

קיימות נקודות השקה רבות בין הסובלים מ-ADD ובין אלה שסובלים מ-ADHD כמו קושי לשמור על ריכוז מתמשך ותשומת לב, חוסר יכולת להתארגן בזמן או ביעילות, בעיה בסיום משימות ופרויקטים. כמו כן, דעתם של בעלי הפרעות קשב וריכוז מוסחת בקלות, הם מתקשים לעקוב אחר הוראות, מאבדים דברים בתדירות גבוהה.

עם זאת, המאובחנים ב-ADHD סובלים ממגוון בעיות אלה אך בשילוב עם אי שקט מתמשך ותסמינים מגוונים כל אחד מסוג שונה וברמה שונה. כמו למשל, פעלתנות יתר, דיבור מוגזם, קושי לעמוד בשקט או בתור, אימפולסיביות, טלטול ידיים, התפרצות לשיחות, דיבור בלי מחשבה (על ההשלכות של מה שהם אומרים).

קופון הנחה ריכוזית

כמובן שהתופעה משתנה מילדים למבוגרים ואם ילדים יתקשו לשבת קשובים במהלך השיעור בבית הספר, הרי שמבוגרים יתקשו להישאר קשובים במהלך ישיבת עבודה. אומנם יש מחקרים שמצביעים על כך שתופעות של אימפולסיביות והיפראקטיביות עשויות לפחות עם הגיל אך מחקרים אחרים גורסים שמדובר ביכולת של אנשים מבוגרים למתן ולעדן התנהגות זו והם עדיין סובלים ונדרשים לשלוט בה ביד רמה כדי שלא תתפרץ בסיטואציות שונות. ADD ו- ADHD משתנות גם מנשים לגברים ויש מי שיסבלו מהם גם בליווי סימפטומים נוספים כמו דכדוך. 

בעלי ADD ו-ADHD עשויים לסבול בעקבות בעיה זו במהלך חייהם מביטחון עצמי נמוך וקשיים בניהול תקשורת ומערכת יחסים עם אנשים, קושי בניהול קריירה והתופעה פוגעת בתפקוד ובאיכות החייםהמודעות הגבוהה לתופעה העלתה את החשיבות של האבחון זו הסיבה שכיום כבר בגיל צעיר ניגשים ילדים רבים לאבחון כמו מבדק TOVA במטרה לאבחן אם ישנה בעיה ולקבל טיפול מתאים. אומנם יש ביקורת רבה על תופעה של אבחוני יתר ויש מי שמאובחנים שלא לצורך, אבל יש מי שקיבלו כלים טובים יותר לחיים לאחר שאובחנו והצליחו לנהל את הבעיה וכך זכו להזדמנות להצליח יותר למרות הקושי.

עוד מהמשותף לשתי ההפרעות הוא הטיפול בבעיה. קיימות תרופות כמו ריטלין וקונצרטה הניתנות כטיפול תרופתי לשתי הבעיות, אך לאלה עשויות להיות תופעות לוואי בעייתיות ולכן, הורים רבים וגם מבוגרים שסובלים מאחת ההפרעות מחפשים אלטרנטיבות משלימות או חילופיות בדמות פורמולות טבעיות ופעילויות שיכולות להגביר את הריכוז ולהפחית את התזזיתיות דוגמת פעילות גופנית או תרפיה כמו גם חיזוק מיומנויות התנהגותיות וקוגניטיביות במיוחד בגילאים צעירים.

להתרכז בשיפור המצב

ריכוזית המכילה פורמולה של צמחי מרפא סיניים נבחנה על ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז או היפראקטיביות ונמצאה כמשפרת תוצאות מבחן TOVA והיא מבוססת על צמחים כגון סנטלה, בקופה, אלביציה ועוד כאשר ריכוזית H מכילה גם צמחים כמו קמומיל, מליסה ואדמונית שנחשבים למאזנים על פי הרפואה הסינית. היתרונות הם שניתן לשלב ריכוזית יחד עם טיפולים ותכשירים נוספים ובמקביל לטיפול תרופתי ומשתמשים מדווחים כי חל שיפור ניכר תוך זמן קצר כחודש. המוצרים מתאימים לילדים ולמבוגרים.

מומלץ להפחית שוקולד, שוקו, קפה או תה בתזונה של ילדים אלה, כמו גם מזונות עתירי סוכר ופחמימות זמינות מקמח לבן. במקום שוקולד אפשר לתת לילדים מטריות ממתק חרובים שטעים בדיוק כמו שוקולד אך אינו ממריץ. ירקות, פירות ומוצרי חלבון כמו בשר, דגים וקטניות.

קופון הנחה ריכוזית

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד