חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

אבחון קשב וריכוז


חוששים שיש לכם או לילדכם הפרעות קשב וריכוז? הדרך הטובה לדעת בביטחון שאכן מדובר בבעיה מאובחנת כדי לטפל בה היא לעבור אבחון מקיף לגילוי הפרעות קשב וריכוז. 

קיימות שיטות אבחון קשב וריכוז שונות וכן מבדקים שיכולים לסייע בתהליך האבחון ומעבר לתסמינים המזוהים עם הבעיה, תוכלו לקבל חוות דעת מקצועית ממומחים. 

מבחן TOVA כבר עברתם?

ככל הנראה המבדק הנפוץ ביותר בישראל הוא מבחן TOVA (מבחן טובה), מבדק ממוחשב המבוסס על משתני תשומת לב ובנוי כמו משחק מחשב. המבחן נמשך כעשרים דקות שבמהלכן מתבקשים הנבחנים להקיש על אובייקטים שהוגדרו מראש ולא על אובייקט אחר, שעליו לא התבקשו להקיש. 

המבדק מתחלק לשני חלקים. בחלק הראשון, מדובר על פעילות מונוטונית ובחלק השני, בפעילות מגרה. גם מי שכבר אובחנו ומטפלים בבעיה, נוהגים לעבור את המבדק פעם נוספת כדי לבחון אם חל שיפור בתוצאה בעקבות הטיפול. למרות זאת, חשוב לקחת בחשבון שהמבדק הוא רק אלמנט אחד מתוך תהליך שלם של אבחון ולא תמיד הוא מצליח לזהות לקות שקשורה בהפרעת קשב, על אף שלקות זו קיימת. 

מבחן TOVA לא לבדו בשוק ורוב הסיכויים שאם חיפשתם ביטויים שקשורים לעולם האבחון של הפרעות קשב וריכוז פגשתם את המושג Conners CPT (או בקצרה מבחן CPT). הכוונה היא למגוון מבחנים נוירו פסיכולוגיים ממוחשבים שבודקים מהירות תגובה ויכולים לסייע בגילוי הבעיה.

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

אבחון קשב וריכוז על ידי אנשי מקצוע

עם כל הכבוד לטכנולוגיה, חשוב גם לעבור אבחון קליני של קשב וריכוז המתבצע לרוב על ידי פסיכיאטר המתייחס באמצעות שאלונים, תצפיות וראיונות אישיים על מנת לבחון את מגוון הסימפטומים שיכולים להעיד על הפרעת קשב כמו חוסר תשומת לב, קושי לסיים משימות, אובדן של דברים, אימפולסיביות, אי שקט ועוד. 

מומחים בתחום יודעים להבחין לרוב בין בעיות שקשורות להפרעות קשב ובין בעיות רגשיות או פסיכולוגיות אחרות. כמו כן, קיימות מערכות סריקה לא פולשניות המודדות את גלי המוח לבדיקת יחסי גלי התטא והבטא שנחשבת לחלק מבדיקה רפואית ופסיכולוגית לאבחון הבעיה. 

מעורבות של רופא בתהליך אבחון קשב וריכוז חיונית, כי יש השפעות רגשיות שעשויות להשפיע על התנהגות הילד כך שבמצבים מסוימים היא תהיה דומה לבעיות של ADHD ויש לקחת בחשבון גם בעיות רפואיות שיכולות לגרום לתופעות דומות כמו בעיות בבלוטת התריס. 

בכל מקרה בשילוב בדיקה רפואית רצוי לגשת לאבחון אצל פסיכיאטרים המתמחים בהפרעות קשב וריכוז ומסתמכים, בין היתר, על סיווגים קליניים של DSM-V1 ועל מגוון כלי אבחון מתקדמים בין אם ממוחשבים או אחרים כאשר יש גם מבדקים מקוונים בהם אפשר להיבחן מהבית.

לרוב מורכב יותר לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים מאשר אצל ילדים ולכן, יש להיאזר בסבלנות כי יתכן שזה יהיה תהליך ארוך למדי. 

תהליך האבחון כולל גם סיווג של הבעיה אם מדובר בהפרעות קשב וריכוז ביחד או ללא היפראקטיביות כאשר להיפראקטיביות סימפטומים כמו דיבור מוגזם, תחושת חוסר נוחות, תנועתיות כפייתית, התפרצות לשיחה ועוד. בתהליך האבחון גם דנים בחומרת ההפרעה האם מדובר בהפרעה מתונה, בינונית או חמורה. תוכלו לקבל מספר חוות דעת כדי להיות בטוחים שהאבחון מדויק.

אופציה מהטבע לתרופות המרשם

אבחון הפרעות קשב וריכוז יכול להעניק שקט נפשי כאשר סוף סוף יודעים אם יש בעיה מאובחנת וניתן להתחיל לטפל בה בדרך מקצועית. אל תמהרו לקחת ללא צורך תרופות מרשם כמו ריטלין או קונצרטה שיכולות להיות להן תופעות לוואי או במקביל בדקו אלטרנטיבות נוספות להקלה על הסימפטומים ולסיוע בהתמודדות עם ההפרעה כמו ריכוזית המבוססת על פורמולת צמחים סיניים שנחקרו ויכולים לסייע בהתפתחות הקוגניטיבית ובהעלאת הריכוז והמיקוד הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. 

קופון הנחה מעודכן - ריכוזית

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד