חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

תרופות לקשב וריכוז - מה חשוב לדעת?


עולם הטיפול בהפרעות קשב וריכוז כולל תרופות לקשב וריכוז במרשם רופא וחשוב להכיר את התרופות הנפוצות בתחום ולהבין את ההבדלים ביניהן ומהן תופעות הלוואי האפשריות. התרופות הנפוצות בארץ הן אדרל, ריטלין, סטרטרה וקונצרטה.
תרופות ממריצות
ריטלין וגם קונצרטה הן תרופות אוראליות, כלומר כאלה שנלקחות דרך הפה, ומבוססות על חומר פעיל בשם מתילפנדיאט, שהוא ממריץ העובד על מערכת העצבים המרכזית ותפקידו לאזן את הפעילות במוח תוך העלאת ההורמונים דופמין והנוראדרנלין.

ההבדל ביניהן הוא שבקונצרטה החומר משתחרר באיטיות ולאורך זמן ובריטלין הממריץ משתחרר במהירות ולכן בקונצרטה החומר פעיל למשך 10-12 שעות בעוד בריטלין ההשפעה היא למשך 4-6 שעות (אם כי יש גרסה חדשה של ריטלין LT בה החומר משתחרר לאורך זמן).
אדרל היא תרופה ממריצה נוספת המבוססת על אמפטמין שגם הוא חומר פעיל ממריץ אבל מסוג אחר שנשאר בגוף לאורך זמן.
מעכבת ספיגה
לצד התרופות הממריצות קיימות תרופות שאינן ממריצות שמשפיעות על המוח בצורה שונה. הן אינן מעלות את רמות הדופמין ולכן לרוב ניתן לראות תוצאות רק כעבור זמן מה מנטילת התרופה.
אחת המוכרות בתחום היא סטרטרה, תרופה לקשב וריכוז שאינה ממריצה ומבוססת על חומר בשם אטומוקסטין והיא למעשה מעכבת ספיגה חוזרת של נוראדרנלין. היא החלה את דרכה בכלל כתרופה לטיפול בהפרעות של מצב רוח והפכה לתרופה להפרעות קשב וריכוז. ההשפעות שלה אינן חזקות כמו תרופות ממריצות והיא לרוב ניתנת למטופלים שאינם מעוניינים או מסוגלים ליטול תרופות ממליצות.
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית
מה חשוב לדעת על תרופות לקשב וריכוז
תרופות לקשב וריכוז רלוונטיות לגילאי 6 ומעלה וחשוב לעקוב אחר ההוראות המפורטות בכל הנוגע לנטילת התרופה כמו בליעת הכמוסות בשלמותן וכדומה.
יש להתייחס גם לזמן הנטילה של התרופות בין אם בבוקר או בערב כאשר התרופות הממריצות מומלצות לנטילה בשעות הבוקר, כדי שלא יגרמו לנדודי שינה או להפרעות שינה. כמו כן, יש לקחת בחשבון את שלב הריבאונד שיכול להיות קשוח כאשר השפעת התרופה פגה וכדאי לתכנן סביב זה את מהלך היום.
לתרופות להפרעות קשב וריכוז יכולות להיות תופעות לוואי מטרידות ולא נעימות כלל המשתנות ממטופל למטופל, אך יכולות לכלול תופעות כגון ירידה בתיאבון, בחילות, הקאות, הפרעות במערכת העיכול, סחרחורת, עייפות, תנודות במצב הרוח וכאשר ההשפעה פגה יתכן שהתיאבון יתגבר וההפרעות של קשב וריכוז יוקצנו. לתרופות יכולות להיות גם השפעות מסוכנות ובמקרי קיצון לסטרטרה למשל, עשויה להיות השפעה שלילית על מערכת העיכול שבאה לידי ביטוי במצב של בטן רכב או נפוחה, הצהבת העור המבשרת על בעיות בכבד שיתכנו בעקבות לקיחת התרופה.
הפסקת תרופות אלה מצריכה גמילה הדרגתית לניקוי הגוף מהחומרים של התרופות אך יש לעיתים מי שלוקחים הפסקה מהתרופות כמו במהלך חופשת הקיץ. במקרה שנשקלת גמילה או הפסקה יש להתייעץ עם הרופא בכל הנוגע לירידה במינון או הפוגה. התרופות שהוזכרו מתאימות לילדים מגיל 6 הסובלים מבעיות קשב וריכוז והן למבוגרים כאשר יש להתחשב במצב בריאותי ומחלות רקע בלקיחת התרופה ואלה ניתנות גם רק לאחר בדיקות שונות כמו בדיקות דם.הפורמולות השונות מייצרות שינויים במוח על מנת לסייע בהתמודדות עם ההפרעה של קשב וריכוז אך לתרופות אלה השפעות קצרות טווח ואף מרחיקות לכת ולא פלא שרבים מחפשים אלטרנטיבה המבוססת על רכיבים מהטבע.
אלטרנטיבה לתרופות לקשב וריכוז
ריכוזית הינה פורמולה המבוססת על צמחי מרפא סיניים כמו סנטלה, בקופה, אלביציה, ג'ינסנג ואדמונית (ללא תופעות לוואי ידועות) ומתאימה הן לילדים והן למבוגרים. ניתן לשלב את ריכוזית עם טיפולים ותכשירים אחרים והמשתמשים מדווחים על שיפור ניכר תוך זמן קצר של חודש ימים. היעילות של ריכוזית נבדקה במחקר קליני שנערך על ידי פסיכיאטרית ילדים בכירה במרפאה לבעיות קשב, ריכוז והסתגלות בבית החולים שיבא בתל השומר ונמצא שיפור מובהק במבחן TOVA.
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד