חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

אבחון קשב וריכוז במבוגרים


כל השנים האלה רציתם לדעת: האם אתם באמת סובלים מהפרעת קשב וריכוז? בתקופת הילדות הפלגתם בחלומות, בבית הספר המורים טענו שאתם עצלנים או מפוזרים, בצבא לא הייתם מאורגנים מספיק ותוך כדי היה לכם קשה גם לנהל מערכות יחסים עם אנשים או הרגשתם שאתם הולכים לאיבוד בין כל המשימות של החיים. הגיע הזמן לבצע אבחון קשב וריכוז במבוגרים כדי לדעת סופית ולטפל בבעיה.
איך מאבחנים הפרעות קשב וריכוז?
קיימים כלים שונים לאבחון קשב וריכוז, כאשר בתהליך אבחון קשב וריכוז לרוב מעורבים גם אנשי מקצוע כמו פסיכולוג או פסיכיאטר, שעורכים ראיונות פרטניים ואוספים מידע בנוגע להתנהגות המאובחן לצד מבחני יכולת קוגניטיבית ותצפיות.
בכל הנוגע למבוגרים, המאבחנים מנסים לקבוע על פי הסימפטומים האם יש בעיה, דרגת הבעיה והאם יש לקויות נוספות ואם אכן ההתנהגות והתסמינים קשורים בהפרעה או בסממני התנהגות אחרים אך אין מדובר בהפרעה קלינית.
מחקרים רבים מצביעים על כך שאצל מבוגרים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז סבלו מאותם תסמינים גם בילדותם, אך יתכנו מצבים שונים שהתסמינים מחריפים עם הגיל ויתכנו מצבים בהם התסמינים מתמתנים.
לרוב מי שניגש לאבחון הוא מי ששם לב לתסמינים כמו קשיי ריכוז וקשב, מבצע טעויות רשלניות, מתקשה לבצע הוראות או לעמוד במשימות במיוחד מונוטוניות, בעל קושי להתארגן או בשמירה על הסדר, כזה שדעתו מוסחת בקלות ויש מי שיבחינו גם שבנוסף לבעיות קשב וריכוז תיתכן תופעה של אימפולסיביות או היפראקטיביות הבאה לידי ביטוי בתנועות גוף נמרצות לא תמיד רצוניות או נשלטות, מישהו שמתקשה לשבת לאורך זמן, מדבר יתר על המידה או מתפרץ לדברי אחרים. 
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית L
המבדקים הנפוצים לאבחון קשב וריכוז
קיימים מבחנים בינלאומיים שונים בתחום אבחון הפרעות קשב וריכוז: Conners' CPT הוא אחד הנפוצים ומשלב משתני קשב וריכוז המשמשים להבין את התפקוד של המאובחן ויכולתו למיין ולנהל מידע. במבחן נבחנים גם אמצעי קשב, תשומת לב, ערנות ואימפולסיביות. המבדק מספק מידע אובייקטיבי אודות הביצועים ומבוצע בצורה ממוחשבת למתאים לגילאי 8 ומעלה. הוא שימושי הן לאבחון הפרעות קשב וריכוז והן לאבחון מצבים נוירולוגיים אחרים הקשורים בתשומת לב. המבדק מודד תשומת לב מתמשכת, ערנות, חוסר תשומת לב ועוד ומבדק מפיק משוב המתייחס להיבטים אלה.
מבחן טובה הוא ככל הנראה המבחן הנפוץ ביותר לאבחון הפרעות קשב וריכוז ויכול לספק לאנשי מקצוע מדד אובייקטיבי של קשב וריכוז, הפרעות ועיכוב בתחום. זהו מבדק חזותי ממוחשב ללא קשר לתרבות או לשפה שמתאים הן למי שכותב ביד שמאל או ימין כאשר הוא בודק תגובות לגירויים חזותיים או שמיעתיים ומחשב את שונות זמן התגובה על מנת להבין מהי העקביות של המאובחן ומהו זמן התגובה להבנת מהירות התגובה וכן היבטים של מיקוד וערנות וכן אימפולסיביות. הנתונים מושווים למדגם נורמטיבי גדול בהתאמה בין מין וגיל ועל פי השוואה זו מייצרים דוח. מבחן TOVA לרוב משולב עם ראיון ומדידות סובייקטיביות כגון דירוגי התנהגות על מנת לגבש תמונה מקיפה יותר אודות הביצועים והליקויים בתחום החברתי, האקדמי והאישי.
כלי אבחוני נוסף שחשוב להכיר הוא Moxo אשר נמצא יעיל במדידת קשב, אימפולסיביות ותגובה כאשר למבחן יש גם גרסה למבוגרים והמבדק בגרסאותיו השונות מכיל מסיחי שמע ומסיחים ויזואליים המשתנים לפי מרווחי זמן ומדמים אתגרים שקשורים לאתגרי תשומת לב ביומיום.
לאחר אבחון הפרעות קשב וריכוז חשוב למצוא את הדרכים היעילות להתמודדות עם הפרעות אלה. ריכוזית הינה פורמולה המבוססת על צמחים סיניים שיכולים לסייע בשיפור המיקוד והריכוז ונמצאה בניסוי קליני כמשפרת תוצאות במבחן TOVA.
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית L
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד