חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

אבחון קשב וריכוז במבוגרים

אבחון קשב וריכוז במבוגרים
כבר שנים שאתם רוצים לדעת אם גם אתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז? בתקופת הילדות הפלגתם בחלומות, בבית הספר המורים טענו שאתם עצלנים או מפוזרים, בצבא לא הייתם מאורגנים מספיק ותוך כדי היה לכם קשה גם לנהל מערכות יחסים עם אנשים או הרגשתם שאתם הולכים לאיבוד בין כל המשימות של החיים? אולי הגיע הזמן לעבור אבחון קשב וריכוז במבוגרים כדי לדעת סופית ולטפל בבעיה.
איך מאבחנים הפרעות קשב וריכוז?
יש כלים שונים שמשמשים לצורך אבחון קשב וריכוז במבוגרים, כאשר לרוב מעורבים בתהליך אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים שעורכים ראיונות אישיים ואוספים על התנהגות המאובחנים דרך מבחני יכולת קוגניטיבית ותצפיות.
כשהמאובחנים הם מבוגרים, המאבחנים מנסים לקבוע אם אכן יש בעיה, מהי דרגת הבעיה, האם יש לקויות נוספות ואם ההתנהגות והתסמינים מצביעים על הפרעה או סממני התנהגות אחרים, שאינם הפרעה קלינית.
מחקרים רבים מצביעים על כך שמבוגרים שמאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז סבלו מאותם תסמינים גם בילדותם, אבל במקרים מסוימים התסמינים מחריפים עם הגיל ובאחרים התסמינים מתמתנים.
לרוב, האנשים שבוחרים לעבור אבחון הם כאלה ששמו לב לתסמינים כמו הקושי להתרכז, ריבוי של טעויות רשלניות, קושי למלא הוראות או לעמוד במשימות במיוחד מונוטוניות, קושי להתארגן או לשמור על הסדר ולפעמים גם אימפולסיביות או היפראקטיביות, שמתבטאות בתנועות גוף נמרצות לא תמיד רצוניות או נשלטות, קושי לשבת לאורך זמן, דיבור יתר או התפרצות לדברי אחרים. 
המבדקים הנפוצים לאבחון הפרעות קשב וריכוז במבוגרים
יש מבחנים בינלאומיים שונים בתחום אבחון הפרעות קשב וריכוז. Conners' CPT הוא אחד המבדקים הנפוצים והוא בודק משתנים שונים של קשב וריכוז כדי להבין מהו התפקוד של המאובחנים ועד כמה הם יכולים למיין ולנהל מידע. במבחן הזה נבדקים גם אמצעי קשב, תשומת לב, ערנות ואימפולסיביות. המבדק מספק מידע אובייקטיבי ונערך באמצעות המחשב. המבדק הזה מתאים לבני שמונה ומעלה, והוא שימושי לאבחון לא רק של הפרעות קשב וריכוז אלא גם של מצבים נוירולוגיים אחרים שקשורים בתשומת לב.
מבחן טובה (TOVA) הוא ככל הנראה הנפוץ ביותר בתחום הפרעות הקשב והריכוז, ויכול לספק לאנשי המקצוע מדד אובייקטיבי של ההפרעה. טובה הוא מבדק חזותי ממוחשב שאין לו מגבלות של תרבות או שפה ומתאים למי שכותבים ביד שמאל או ימין. במבחן נבדקות תגובות לגירויים חזותיים או שמיעתיים והוא מחשב את זמן התגובה של הנבדקים, היבטים של מיקוד וערנות וכן אימפולסיביות. הנתונים מושווים למדגם נורמטיבי גדול על פי מין וגיל, ועל בסיס ההשוואה הזאת מופק דוח על מצבם של הנבדקים. מבחן TOVA לרוב משולב עם ריאיון אישי ומדידות סובייקטיביות כמו דירוגי התנהגות, וכך מתגבת תמונה מקיפה יותר על ביצועים וליקויים בתחום החברתי, האקדמי והאישי.
כלי אבחוני נוסף שחשוב להכיר הוא מוקסו (Moxo) - מבדק יעיל שמודד קשב, אימפולסיביות ותגובה. המבחן הזה מגיע בגרסה למבוגרים ולילדים, והוא מבוסס על מסיחי דעת שמיעתיים וחזותיים, שמשתנים לפי מרווחי זמן ומדמים אתגרי תשומת לב שבהם אנחנו נתקלים ביומיום.
אחרי שתעברו אבחון ויתברר שאתם אכן סובלים מהפרעות קשב וריכוז, חשוב שתמצאו את הדרכים היעילות להתמודד עם ההפרעות הללו. כדאי לדעת שריכוזית מבוססת על צמחים סיניים שיכולים לעזור לשפר את המיקוד והריכוז, ובניסוי קליני נמצא שהיא משפרת תוצאותיו של במבחן טובה.
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית L
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד