חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

איך שורדים את גיל ההתבגרות עם הפרעות קשב וריכוז


המתבגרים שלכם אובחנו עם הפרעות קשב וריכוז? המאמר הזה הוא בשבילכם: סקירה של דרכים להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות בגיל ההתבגרות. 
* בני נוער עם ADHD נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול ממחשבות טורדניות
* מעורבות ההורים היא קריטית כי ילדים עם ההפרעות זקוקים לתמיכה כדי שיוכלו להתמודד
* ריכוזית היא פורמולה שמבוססת על צמחים סיניים. היא נבדקה על ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ונמצאה כמשפרת תוצאות מבחן TOVA

גיל ההתבגרות הוא שלב חיים מאתגר ומורכב, גם לילדים וגם להורים. שינויים הורמונליים, לחץ חברתי, לחץ בלימודים וסערת רגשות הם כולם חלק בלתי נפרד מגיל ההתבגרות. נוסף על כל אלה, מתבגרים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז נאלצים להתמודד עם קשיים נוספים כמו קשיי ריכוז, חוסר מיקוד ושקט, בעיות ארגון ודחיינות. 
על פי מחקרים, נערים סובלים מהפרעת קשב וריכוז יותר מנערות, עם 12.9% מהנערים לעומת 5.6% מהנערות. מחקרים גם ציינו שהפרעת קשב וריכוז בגיל הנעורים עלולה להגדיל את הסיכון לקשיים נוספים כמו מחשבות טורדניות, נטיות אובדניות, בעיות ביחסים בינאישיים, הערכה עצמית נמוכה, התנהגות קיצון ופגיעה בהישגים הלימודיים. 
התסמינים שיכולים לרמוז על הפרעות קשב וריכוז
יש כאלה שמגלים שהם סובלים מהפרעות קשב וריכוז רק בגיל ההתבגרות, בעוד אחרים אובחנו כבר בגיל צעיר. 
אם מדובר במתבגרים שלא אובחנו בילדותם, כדאי לשים לב לתסמינים כמו קושי להתרכז, תגובות אימפולסיביות וקושי לעקוב אחרי המורים או לעמוד במשימות לימודיות. 
לא מעט אנשים מתבלבלים בין ליקויי למידה ל-ADHD ולכן כדאי להיעזר באבחון מקצועי ולהבין בדיוק במה מדובר, וכמובן לגבש תוכנית טיפול אפקטיבית.  
במקרים רבים, תוכנית הטיפול כוללת טיפול תרופתי עם תרופות כמו ריטלין וקונצרטה, למרות שלתרופות אלה עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות. לכן, אפשר לשקול לנסות גם שיטות אלטרנטיבות כדי להתמודד עם ההפרעה. למשל, טיפול התנהגותי שיכול לעזור להשיג שליטה, לחזק את הביטחון ולנהל קשר טוב עם חברים ובני משפחה. 
החשיבות של מעורבות ההורים
כהורים, המעורבות שלכם חשובה מעין כמוה ואתם יכולים להיות למתבגרים כמו מגדלור בחשיכה. כדי לעזור להם להתמודד, נסו להגדיר להם מטרות ולהציב להם יעדים, ולקבוע לוח זמנים ריאלי לביצועם, רק אל תשכחו לאפשר להם לקחת הפסקה בין משימה למשימה. 
בכל הקשור ללימודים, מומלץ כדאי למצוא טכניקות יישומיות לשיפור הזיכרון והריכוז. למשל, לחלק  את החומר לפסקאות קצרות, להדגיש משפטים או פסקאות מהותיים, לחזור על הדבר בקול, ללמוד בדרכים חוייתיות וכן הלאה. אפשר למצוא למתבגרים אדם שישמש להם מעין חונך וילווה אותם לתקופה מסוימת, ייתן להם חיזוקים חיוביים וישפר את יכולת ההתמדה שלהם. 
מעבר לכל אלה, חשוב לדעת ששינוי דפוסי החשיבה מתחושת כישלון לתחושת העצמה והצלחה יכול לחולל שינוי משמעותי בהתנהגות ובמצב הרגשי של המתבגרים. אפשר להפנות אותם לקואצ'ר שמתמחה בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז כדי שיהיו בידם אסטרטגיות התנהגות וכדי שהם יוכלו לשכלל את הכישורים החברתיים שלהם. אופציה נוספת היא טיפול רגשי שישפר את המוטיבציה שלהם ויעזור להם להתמודד עם קשיים רגשיים כמו חרדה ודכדוך. 
איך פעילות גופנית יכולה לעזור
מומלץ לדרבן את בני הנוער לעסוק בפעילות גופנית, שהוכחה כדרך אפקטיבית לשפר את מצב הרוח והדימוי העצמי, ולחזק את הביטחון העצמי. הפעילות גם מורידה את הרמות של הורמון הלחץ הגוף ולכן יכולה לעזור למתבגרים לישון טוב, והרי ידוע ששינה היא חיונית לתפקוד מיטבי. מעבר לכך, הפעילות הגופנית גם עוזרת לאזן את רמות האנרגיה ולמעשה מגדילה את רמות הדופמין והסרוטונין במוח, שני הורמונים שמשפיעים על רמת הקשב והריכוז. 
גם לתזונה יש השפעה על הפרעות קשב וריכוז. נסו להפחית באופן משמעותי צריכה של סוכרים ומאכלים מעובדים ועתירי שומן, ולהגדיל את הצריכה של שומנים טובים כמו אומגה 3. כדאי לבדוק את רמות האבץ, המגנזיום והברזל של המתבגרים כי רמות נמוכות של כל אלה עלולות להחמיר את ההפרעה. 
לבסוף, גם תוספי תזונה יכולים לעזור. אחד מאלה הוא ריכוזית – פורמולה על בסיס צמחים סיניים כמו סנטלה, בקופה, אלביציה, ג'ינסנג ואדמונית, שידועים בספרות המדעית ככאלה שיש להם תרומה קוגניטיבית לתאי המוח בתחומים של למידה, חשיבה וריכוז. הפורמולה נבדקה על ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז ונמצאה כשמשפרת תוצאות מבחן TOVA
קופון הנחה מעודכן - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד