חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

עצות להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז


גיליתם שלילדים שלכם יש הפרעת קשב וריכוז אבל אין לכם מושג איך להגיב ולהתנהל מעכשיו? הכנו בשבילכם מדריך נבוכים קצר על התנהלות בבית עם הילדים, הרגלי תזונה והרגלי חיים.
* חפשו קבוצת הורים לילדים עם הפרעות קשב ועדכנו את המסגרות החינוכיות על האבחון
* נהלו שגרה מסודרת והשתמשו בטכניקות שיעזרו לילדים לתפקד טוב יותר בבית ובחוץ
* פורמולת ריכוזית נבדקה על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז ונמצא שהיא משפרת את תוצאותיו של מבחן TOVA

ככה בדרך כלל מתחיל הסיפור: במשך תקופה ההורים מבחינים בסימנים לכך שהילדים חווים קושי: חוסר מנוחה, בעיות ריכוז, קושי להתמקד, דילוג ממשימה למשימה וקושי לסיים משימות. בשלב מסוים, הם מחליטים להתייחס לתמרורי האזהרה ולקחת את הילדים למבחן טובה או מוקסו כדי שיעברו אבחון קשב וריכוז. הממצאים מראים שאכן יש בעיה וההורים מבינים שיש להם בבית ילדים שמאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז ואולי גם היפראקטיביות.
מה עושים מכאן? מהם האתגרים? איך מטפלים בבעיה ומתמודדים איתה? קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם. 
קבוצות תמיכה להורים
אתם לא לבד. יש הורים רבים שמגדלים ילדים עם הפרעות קשב וריכוז וכדאי להכיר אותם כדי שתוכלו לחלוק חוויות, ללמוד ולקבל עצות שמבוססות על ניסיון: איך להתנהל מול המסגרות החינוכיות, אילו הקלות יכולים הילדים לקבל במבחנים, מהם החוגים המתאימים לילדים עם הפרעות קשב והמלצות על טיפולים שיכולים לעזור. מעבר לכל זה, תוכלו גם להפגיש את הילדים שלכם עם ילדיהם של הורים אחרים בקבוצה ואולי להקל עליהם בהיבט החברתי.
אחד הקשיים שחווים הורים רבים קשור ללחץ שנוצר עם הצורך להתמודד עם הבעיה, שעלולה לשבש גם את חיי המשפחה. לכן, כדאי לבחון דרכים וטכניקות להפחתת רמות הלחץ, גם שלכם וגם של הילדים ובני הבית האחרים. 
אם אתם מתקשים, אפשר גם לפנות למומחים שילמדו אתכם לנהל בעיות התנהגות, ולהתמודד עם בעיות וקונפליקטים בתוך המשפחה ובמסגרות השונות.
פנייה יזומה למסגרות החינוכיות
ברוב המקרים כדאי לעדכן את המסגרות החינוכיות על האבחון ולברר איזו תמיכה ואילו הקלות הילדים יכולים לקבל, כמו הארכת ההפסקות, הארכת זמני בחינות, סייעות ויועצות, ותגמולים על התנהגות חיובית. הרעיון הוא ליצור סביבה פיזית ורגשית טובה ונעימה, שתעזור לילדים ולא תערים מכשולים.
מסגרות אלטרנטיביות
יש פעילויות שונות שיכולות לתרום לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, לעזור לווסת את ההתנהגות שלהם ולשפר את יכולות הקשב והריכוז שלהם. מחקרים שונים הצביעו על כך שפעילות גופנית יכולה לעזור לילדים להתמקד ולהיות רגועים יותר, כי היא מאפשרת להם לפרוק אנרגיות בדרך חיובית.
אפשר להיעזר גם בטיפולים כמו תרפיה באומנות, תרפיה עם סוסים או תרפיה במים. 
בבית, מומלץ לבנות מסגרת ברורה כדי שהילדים ידעו מה מצפה להם בכל יום ומתי כל דבר קורה – ארוחות קבועות, שעות ערות ושינה קבועות, שעת היציאה למסגרת חינוכית ושעת החזרה הביתה, שעת היציאה לחוגים שונים וכן הלאה. 
כדי לעזור לילדים להתמודד עם המשימות שלהם, אפשר לפרק אותן למשימות קטנות וקצרות יותר, ללמד את הילדים טכניקות לימוד כמו סיכום החומר או לימוד חווייתי - כל דבר שיעזור להם לקלוט ולהפנים את החומר הנלמד. במקביל, הקפידו על אווירה מכילה בבית ועל נטרול של הסחות דעת ורעשי רקע ככל שאפשר ובכל מקרה – שמרו על גישה חיובית.
שינויים בהרגלי החיים
לשינויים קטנים יכול להיות אפקט גדול, במיוחד בכל מה שקשור לתזונה. 
הפחיתו ואפילו הפסיקו של צריכת מזונות מעובדים ועתירי סוכר, והחליפו אותם בירקות ובדגנים מלאים. 
הקפידו גם שהילדים יעסקו בפעילות גופנית כלשהי על בסיס קבוע וכן הבטיחו שהם ישנים היטב ומספיק שעות.
היו קשובים ומעורבים, נסו ללמוד ולהבין מה נכון יותר לילדים שלכם, בהתאם לגיל ולאופי שלהם.
ומה לגבי תרופות וטיפולים?
יש תרופות לקשב וריכוז כמו קונצרטה וריטלין, אבל תופעות הלוואי האפשריות שלהן גורמות להורים רבים לשקול אלטרנטיבות טיפוליות ופורמולות מהטבע, כמו הפורמולה של ריכוזית, שמתבססת על צמחים סיניים. פורמלת ריכוזית נבדקה במחקר קליני על ילדים שסובלים מהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות, ונמצא שהיא  משפרת את התוצאות של מבחן TOVA. המחקר, שנערך בבית החולים שיבא, פורסם במגזין הרפואי להפרעות קשב וריכוז בארצות הברית - Journal Of Attention Disorders.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד