חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

כך משפיעים הרגלי החיים על הפרעות קשב וריכוז


שנה חדשה מתחילה וזה זמן מצוין להתחיל לאמץ הרגלי חיים שעוזרים להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז: שנת לילה טובה, תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, טכניקות לרגיעה ושגרה קבועה. 
אלה הדפוסים שיכולים לעזור לילדים ולמבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז לשפר את התפקוד וההישגים שלהם.
*לשנת לילה טובה יש השפעה חיובית על הריכוז
*אימון גופני יכול לאזן מצבי רוח והיפראקטיביות
*שינויים תזונתיים יכולים לעשות את ההבדל 

ההתמודדות עם ADHD היא אתגר יומיומי שבא לידי ביטוי בכל תחומי החיים ויכול להשפיע על ההתנהגות, התקשורת, מערכות היחסים, ההישגים הלימודיים והביצועים בעבודה.
רבים שמזהים אצלם או אצל ילדיהם תסמינים שונים שמעידים על קיומן של בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות, בוחרים לעבור אבחון קשב וריכוז בעזרת מבחן TOVA, מוקסו או שיטות אבחון אחרות.
יש כל מיני סוגים של תרופות לקשב וריכוז, כשהמוכרות ביותר הן ריטלין וקונצרטה, אבל יש גם כאלה שבוחרים לחפש חלופות על בסיס רכיבים טבעיים, שאותן אפשר לקחת במקביל לטיפול התרופתי או במקומו. 
אבל הטיפול התרופתי והטבעי הם לא אמצעי הטיפול היחידים שזמינים לסובלים מהפרעות קשב וריכוז, וגם שינויים בהרגלי החיים יכולים לעזור מאוד ולשפר את התפקוד. מהצד השני, יש גם הרגלים כמו עישון, צריכת אלכוהול גבוהה והיעדר שינה, שעלולים להמחיר את הבעיה.
למה שינה היא כלי רב עוצמה?
שנת לילה טובה תורמת לתפקוד ולוויסות מצב הרוח, ועוזרת למקד את תשומת הלב בשעות הערות. שינה לקויה, לעומת זאת, פוגעת בכושר הריכוז כי היא גורמת לעייפות ולתשישות, ומפרה את האיזון ההורמונלי.
מספר שעות השינה המומלץ משתנה לפי גיל ומצב בריאותי, אבל בשינה חשובה לא רק הכמות, אלא גם האיכות. שינה רגועה ושלווה תאפשר תפקוד מיטבי.
כדי לישון טוב בלילה כדאי להסדיר את השעון הביולוגי ולעזור לגוף להגדיר לעצמו את שעות השינה הקבועות. איך? זה פשוט: ללכת לישון ולהתעורר בשעות קבועות. 
כדי לאפשר שינה איכותית, מומלץ להתכונן לקראת השינה ולהיכנס לאווירה רגועה – להתנתק ממסכים כחצי שעה לפני השינה, להחשיך את החלל ולאמץ טקס שינה קבוע כמו קריאה או הקראת סיפור, נגינת מוזיקה נעימה וכיוצא באלה.
הרגיעה היא המקפצה להצלחה בשינה ואם אתם או ילדיכם מתקשים להירדם, מומלץ לנסות טכניקות רגיעה והרפיה כמו דמיון מודרך, נשימות, מיינדפולנס וכדומה.
על הקשר בין אימון גופני ושיפור הריכוז
במרוצת השנים, השפעתה של הפעילות הגופנית על הפרעות קשב וריכוז נחקרה לא פעם והממצאים מצביעים על כך שפעילות גופנית יכולה להפחית לחץ, לשפר את מצב הרוח ולאזן היפראקטיביות, כל עוד העוצמות שלה מתונות או מותאמות ליכולות הגופניות הספציפיות של האדם. 
בנוסף, הפעילות הגופנית גם משפרת את התפקוד הקוגניטיבי ולכן יכולה למלא תפקיד חיוני בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז. בחרו בפעילות גופנית שבה תוכלו להתמיד או שלבו בין סגנונות שונים. רק שימו לב שאתם לא עושים פעילות אינטנסיבית לקראת השינה.
מה לאכול כדי לתפקד טוב יותר
מזון מעובד ובמיוחד כזה שמכיל צבעי מאכל, עלול להשפיע על הפרעות קשב וריכוז. לרוב, ההמלצות התזונתיות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז יכללו חומצות שומן אומגה 3 ומינונים מומלצים של אבץ, מגנזיום וברזל. כדאי לערוך בדיקות דם תקופתיות כדי להבין אם יש חוסרים תזונתיים שיכולים לגרום להחמרה בהפרעות קשב וריכוז, ולהתייעץ עם תזונאית שמתמחה בהפרעות קשב וריכוז ותוכל להתאים את התזונה באופן אישי.
במסגרת השינויים בתפריט, אפשר גם לצרוך את תוסף התזונה ריכוזית - שמבוסס על צמחים סיניים ונבחן במחקר קליני על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. המחקר נערך בבית החולים שיבא וממצאיו הצביעו על שיפור בתוצאות מבחן טובה.
ארגון מחדש
מסגרת היא שם המשחק. 
כפי שכבר ציינו, חשוב לשמור על תפריט מאוזן, פעילות גופנית מסודרת ושעות שינה קבועות, אבל שמירה על מסגרת קבועה גם כוללת רכישה של מיומנויות סדר וארגון, וניהול זמן. המסגרת מאפשרת התנהלות יומיומית במרחב מוכר וידוע מראש, ובכך מקלה על המיקוד והריכוז.
קופון הנחה - ריכוזית
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד